Home > Actualitate > Sport > A fost anunțată ediția a doua a turneului Transylvania Open. Organizatorii au anunțat când va avea loc marea competiție
Actualitate Sport

Vești bune pentru iubitorii de sport. Ediția a doua a turneului feminin de tenis Transylvania Open, de categoria WTA 250, va avea loc în perioada 8-16 octombrie. Anunțul a fost făcut astăzi de organizatori, prin intermediul unui comunicat de presă.

Transylvania Open ajunge la ediția a doua

După o ediție de răsunet în lumea tenisului de la nivel național și internațional, turneul de la Cluj-Napoca a reușit să își adjudece fără drept de apel locul în calendarul oficial al WTA și promite să devină o competiție de tradiție. Meciurile se vor juca indoor, pe hard, în BT Arena, și vor debuta cu două zile de calificări pentru sportivii veniți din întreaga lume. Despre mult așteptatul eveniment sportiv a vorbit și directorul turneului Transylvania Open, Patrick Ciorcilă, conform comunicatului transmis de Agerpres.

Cluj-Napoca a fost anul trecut singurul oraș din Europa cu două turnee WTA: Winners Open și Transylvania Open. Amândouă au fost competiții care s-au bucurat de un real succes. Am primit multe aprecieri din partea oficialilor WTA și vom merge în continuare cu Transylvania Open. Este un turneu care cu siguranță va deveni o tradiție și care are toate șansele să crească. Anul acesta vom avea o nouă competiție puternică indoor, cu jucătoare de top și cu miză mare„, a declarat directorul turneului Transylvania Open, Patrick Ciorcilă.

Datele au fost stabilite de oficialii WTA și au fost făcute publice de foarte puțin timp, în așa fel încât sportivii să știe când vor avea de concurat. Afișarea calendarului pentru a doua parte a anului a fost decalată din cauza evenimentelor din Ucraina, care au influențat locurile de desfășurare ale unor turnee, însă acum este mai mult ca sigur că Transylvania Open se va organiza în octombrie.

Prima ediție a Transylvania Open a adus iubitorilor de sport turneu de tenis cu meciuri de-a dreptul uimitoare, ce a adunat la Cluj campioane de top 100 mondial și două câștigătoare de Grand Slam. Au fost prezente Simona Halep și Emma Răducanu, cele două făcând spectacol. Miza fost una uriașă: la turneul de tenis din Cluj s-a decis ultimul loc de la Turneul Campioanelor, câștigat de cea care a obținut trofeul Transylvania Open, estoniana Anett Kontaveit. Meciurile s-au jucat indoor, pe hard, în BT Arena, pe cele două terenuri de joc amenajate, iar anul acesta se repetă tradiția.

WTA Transylvania Open

Inquam Photos / Melinda Nagy

În cadrul turneului Transylvania Open WTA 250 din octombrie 2022 vor concura 32 de jucătoare la simplu și 16 echipe la dublu. În joc vor fi puse 280 de puncte WTA (pentru campioană). Mai mult, Transylvania Open 2022 vine cu premii de în valoare de 275.000 de dolari.