Home > Actualitate > Sport > Bătaie ca în filme la meciul Craiova – FK Radnicki Nis! Partida a fost oprită de urgență
Actualitate Sport

Ultimul meci al echipei din Bănie s-a terminat în condiții îngrozitoare, din cauza unui scandal iscat chiar în timpul partidei. A fost bătaie generală la partida amicală a celor de la U Craiova 1948! Adi Mutu a scos echipa de pe teren de urgență.

În loc de amical, sârbii au oferit bătaie și scandal, pe teren

Amicalul fotbaliștilor de la U Craiova 1948 din cantonamentul din Slovenia nu s-a desfășurat tocmai bine. Adrian Mutu a scos echipa din teren în urma unor incidente violente care au dus la oprirea meciului. Competiția sportivă jucată cu FK Radnicki Nis, echipă din prima ligă sârbă, a fost întreruptă de urgență în minutul 55 la scorul de 0-0, după ce jucătorii de la cele două echipe au fost implicați într-un scandal și s-au luat la bătaie, violențele dintre cei doi fiind greu de stăpânit.

În acest context, reprezentanții cluburilor sportive implicate au ieșit public cu noi declarații de presă, însă doar cei care și-au asumat situația. Din partea oltenilor, Marcel Pușcaș, actualul director general al echipei, a oferit câteva detalii. Se pare că sârbii au început violențele din teren, iar craiovenii ar fi încercat doar să îi oprească.

Din cauza atitudinii nesportive, două faulturi repetate, dure, la interval scurt, comise de jucătorii sârbi, Mutu a decis să scoată echipa de pe teren!”, a explicat Marcel Pușcaș, directorul general al oltenilor, pentru gsp.

De partea cealaltă, sârbii au recunoscut doar că meciul a fost întrerupt din cauza unor violențe, însă nu au oferit amănunte legate de partida amicală care a fost suspendată. Ce i-a dat și mai mult de gol că au avut un comportament rușinos este că presa din țara vecină a publicat cronici în care meciul s-a încheiat după 90 de minute cu scorul de 0-0, fără să recunoască adevărul, că meciul fusese oprit în minutul 55.

Meciul s-a vrut a fi unul de succes din partea echipei din Bănie, deoarece la formația nou promovată în prima ligă a jucat și Luis Cavanda, fostul internațional belgian care a fost coechipier cu Ștefan Radu la Lazio. Echipa de început în amical de la U Craiova 1948 a fost: Mogoșanu – Cavanda, Machado, Kovacic, Huyghebaert – Pop, Asamoah, Albu – Bauza, Bălan și Răducanu.