Home > Actualitate > Sport > Bianca Andreescu, eliminată din optimile de finală de la Montreal
Actualitate Sport

Bianca Andreescu, eliminată din optimile de finală de la Montreal

Renumita jucătoare canadiană cu origini în România, Bianca Andreescu, a suferit o înfrângere fără precedent. Bianca a fost eliminată în optimile de finală ale turneului feminin de tenis de la Montreal, de la categoria WTA 1000.

România, perdantă la Montreal

Bianca a ratat șansa la competiția dotată cu premii totale de 1.835.490 de dolari în momentul în care a fost învinsă în trei seturi, 6-7 (5/7), 6-4, 6-1, de tunisianca Ons Jabeur. Meciul a durat 2 ore și 39 de minute. Astfel, Andreescu pierde șansa la trofeul pe care l-a mai cucerit în 2019.

Meciul a fost unul greu, întrerupt inclusiv de natură. A plouat de două ori atât de puternic, încât organizatorii au întrerupt competiția. Jabeur a cedat primul set la tie-break, însă și-a revenit puternic și a preluat progresiv conducerea jocului. Aceasta a câștigat, fără drept de apel, setul secund cu 6-4 și a dominat cu autoritate clară cel de-al treilea set (6-1).

Partida, jucată pe terenul central, a fost urmărită de 4.200 de spectatori. Cei mai mulți au fost din comunitatea din Montreal.

Bianca Andreescu a acuzat dureri la piciorul stâng, în cursul setului secund. Aceasta a avut nevoie de îngrijiri medicale, iar apoi a putut continua meciul. Cu toate acestea, jucătoarea va avea nevoie de monitorizare și în perioada următoare.

Nici Simona Halep nu s-a descurcat așa cum și-a dorit la Montreal. Aceasta a fost eliminată din cauza unui meci pe care nu l-a putut domina până la final.

Îndrăgita jucătoare de tenis, Simona Halep, a fost eliminată în turul secund din turneul WTA de la Montreal din Canada. Halep a pierdut șansa la victorie în momentul în care a fost învinsă în trei seturi, 6-1, 5-7, 4-6, de americanca Danielle Collins. Halep a pierdut meciul, după aproape 3 ore de încercări. Problemele pe care le-a avut la picior nu au lăsat-o să se desfășoare așa cum și-ar fi dorit. Aceasta intră acum în pregătire pentru o nouă competiție care va avea loc săptămâna viitoare.