Home > Actualitate > Sport > Calificare de excepție pentru Sorana Cîrstea! Jucătoarea română s-a calificat în sferturile WTA din Slovenia
Actualitate Sport

Sorana Cirstea

Îndrăgita jucătoare română de tenis, Sorana Cîrstea a reușit să se califice în sferturile turneului WTA din Slovenia. Românca este favorită la victorie, la marea competiție de la Portoroz. Concursul de anul acesta este dotat cu premii totale de 189.708 euro. Calificarea de astăzi a Soranei a fost marele eveniment din lumea sportului, după ce românca a dispus de cehoaica Tereza Martincova, cu scorul puternic de 7-5, 6-2.

Sorana a ajuns în sferturile de finală din Slovenia

Sorana Cîrstea, sportiva în vârstă de 31 de ani și actual loc 40 în clasamentul WTA, a patra favorită, a obținut victoria după o oră și 33 de minute. Meciul a fost unul destul de greu, cu încercări multe din ambele părți, însă fără momente cu un scor prea strâns.

Martincova, în vârstă de 26 de ani și loc 61 în clasamentul WTA a început destul de bine competiția şi a condus cu 3-0 și 5-2 în primul set. Aceasta a ratat o minge de set la acest scor, însă Cîrstea a reuşit să modifice tot drumul meciului şi să ia primul act cu 7-5, după cinci ghemuri la rând. În ultimele patru ghemuri, Martincova a mai avut la dispoziție doar două puncte.

În setul doi al competiției din Slovenia, Martincova a intrat în forță și a câștigat primul ghem. Nu mult a durat până când Cîrstea a luat patru la rând. Sorana s-a impus, fără drept de apel, cu 6-2, după șapte mingi de break salvate în ultimul ghem. Cehoaica și-a creat nu mai puțin de 16 mingi de break, însă nu a reușit să ducă până la capăt cu succes decât două dintre acestea.

Amândouă sportivele au venit cu o victorie din duelurile anterioare. Martincova avea o victorie luna trecută, în primul tur la Chicago, cu 3-6, 6-3, 6-2, iar Cîrstea în 2015, la Praga (ITF), în primul tur, cu 6-1, 6-1. Acum, Sorana a mai înregistrat încă o victorie.

Prin parcursul său deosebit, Sorana Cîrstea şi-a asigurat de data aceasta un cec în valoare totală de 4.677 de euro și 60 de puncte WTA. Pentru româncă, meciul următor va fi jucat împotriva unei adversare puternice. Este vorba despre italianca Jasmine Paolini, loc 87 WTA, cea care a dispus cu 6-3, 6-2 de rusoaica Ana Kalinskaia.