Home > Actualitate > Sport > Canoistul Cătălin Chirilă va fi port drapelul României la finalul de la Tokyo, de astăzi
Actualitate Sport

Pentru rezultatele sale deosebite, Cătălin Chirilă a fost desemnat purtător de drapel al României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Marele eveniment este programat să se desfășoare în cursul acestei zile, cu începere de la ora 14:00, ora țării noastre. Anunțul a fost făcut de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român pe pagina sa de Facebook.

Chirilă a reușit o performanță destul de bună la Jocurile Olimpice de la Tokyo și a ocupat locul 5 în finala probei de canoe dublu pe 1.000 m, alături Victor Mihalachi. Cătălin Chirilă a concurat și la canoe simplu pe 1.000 de metri, însă nu a putut prinde finala A, terminând pe locul 11 la general.

La ceremonia de deschidere a mult așteptatului eveniment sportiv, pe data de 23 iulie, România i-a avut ca purtători de drapel pe înotătorul Robert Glință și pe canotoarea Simona Radiș. În primă fază, la feminin fusese desemnată Mădălina Bereș, dar aceasta nu a mai putut participa la ceremonie din cauza schimbării programului probelor de canotaj.

În anul 2016, portdrapelul României la ceremonia de închidere a fost spadasina Simona Pop, medaliată cu aur în proba pe echipe, în 2012, la Londra. Ulterior, la un moment istoric pentru țara noastră, drapelul a fost purtat la festivitatea de încheiere a Jocurilor de gimnasta Sandra Izbașa, campioană olimpică la sărituri. În 2008, drapelul a fost purtat de canotoarea Georgeta Andrunache, medaliată cu aur și bronz la competiția din acel an.

România aduce acasă doar patru medalii

România încheie Jocurile Olimpice de la Tokyo cu un palmares de patru medalii. Sportivii români aduc acasă o medalie de aur, la dublu vâsle feminin obținută de Nicoleta Ancuţa Bodnar și Simona Geanina Radiş. Acasă mai ajung și trei medalii de argint, la spadă feminin – obținută de Ana-Maria Popescu, dublu rame masculin – medalie câștigată de Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă şi patru rame fără cârmaci masculin – titlu adjudecat de Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu și Cosmin Pascari.