Home > Actualitate > Sport > David Popovici a câștigat AURUL în Italia! Gestul emoționant făcut de campionul româniei după câștigarea cursei
Actualitate Sport

David Popovici, înotătorul român, a obținut medalia de aur la 100 m în cadrul competiției Sette Colli Trophy din Italia, iar apoi a avut un gest emoționant pentru copiii cu cancer. Descoperă povestea impresionantă a tânărului sportiv pe site-ul nostru.

David Popovici, campion mondial la înot, s-a remarcat la Internaţionalele de Nataţie ale Italiei, Sette Colli.

Înotătorul român David Popovici a câştigat medalia de aur la cursa de 100 m liber în cadrul competiţiei Internaţionalele de Natație ale Italiei, Sette Colli. Sportivul, care deţine recordul mondial la această probă, a reuşit să se impună cu un timp record de 48:10 secunde, urmat de Alessandri Miressi din Italia şi de britanicul Matthew Richards. David Popovici este campion mondial şi dublu campion european de seniori la înot, în probele de 100 şi 200 de metri.

Gestul umanitar al lui David Popovici a impresionat lumea întreagă

După victoria sa, David Popovici a făcut un gest umanitar extraordinar, donând medalia de aur câştigată unui copil care a învins cancerul. Sportivul, care este ”Ambasador al Speranţei” pentru MedLife în campania #SperanţaNuMoareDeCancer, a transmis un mesaj emoţionant pe pagina de Facebook a Clubului Sportiv Dinamo, invocând susţinerea şi solidaritatea tuturor pentru a sprijini copiii diagnosticaţi cu această boală. David a evidenţiat faptul că talentul, ambiţia şi temeritatea copiilor care luptă cu cancerul îi fac să fie nişte oameni extraordinari şi că fiecare dintre noi poate face o diferenţă, indiferent de cât de mică ar fi contribuţia noastră.