Home > Actualitate > Sport > David Popovici face primele declarații după ce a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de Natație
Actualitate Sport

Breaking: David Popovici face primele declarații după ce a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de Natație

Emoții fără precedent în rândul iubitorilor de sport din țară. Înotătorul român David Popovici, în vârstă de doar 17 ani a câștigat în această seară medalia de aur la Campionatele Mondiale de Natație în proba de 200 de metri liber. El a stabilit și un nou record mondial pentru juniori, după ce îl stabilise pe precedentul în semifinale.

Este prima medalie majoră la un campionat de seniori pentru David Popovici. Popovici a făcut o cursă istorică, reușind să preia controlul după a două tură de bazin, moment în care parcă nimeni nu se mai aștepta ca sportivul să facă o astfel de performanță istorică.

El a câștigat cursa cu timpul 1:43.21. A fost urmat de sud-coreeanul Sunwoo Hwang și britanicul Tom Dean, marele favorit al cursei.

David Popovici e campion mondial

Primul înotător din România care reușeste această performanță la masculin. David a înotat magistral cursa de 200 m, a fost al doilea două lungimi de bazin dar finalul a fost unul spectaculos. Cu 1:4321 David a stabilit un nou record mondial de juniori.

Viteza nativă și stilul remarcabil de înot l-au transformat în noua stea a înotului mondial, la 17 ani! În tribune la Campionatele Mondiale de Înot de la Budapesta au fost părinții săi, antrenorul Adrian Rădulescu, Camelia Potec și mulți români care au trăit acest moment istoric. David Popovici, felicitări! România e mândră de tine!„, a transmis Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

De partea cealaltă, sportivul a transmis și el un mesaj special. A fost profund emoționat și a transmis, la rândul său, emoție celor de acasă.

Am concurat gândindu-mă că toți cei care mă apreciază urmăresc această cursă”, a spus Popovici imediat după finalul cursei.

Mâine dimineață, 21 iunie, sportivul român are o nouă șansă la victorie. El va intra în competiţie în seriile de la 100 metri liber (seria a zecea, culoarul 4). Cursa lui este programată la ora 10:30, ora României, iar David este gata să lupte pentru un nou titlu.

Renumitul sportiv David Popovici este primul medaliat şi primul campion mondial de seniori al României, într-o probă masculină. De altfel, David este al treilea sportiv care cucereşte medalia de aur pentru ţara noastră, după Tamara Costache (aur la 50 m liber, la Madrid 1986) şi Diana Mocanu (aur la 200 m spate, la Fukuoka 2001).