Home > Actualitate > Sport > David Popovici reușește o nouă performanță istorică. Românul a câștigat încă două titluri de campion național
Actualitate Sport

România ajunge din nou pe lista celor mai buni sportivi, datorită renumitul înotător din țara noastră, David Popovici. Sportivul, legitimat la CS Dinamo, a câștigat două titluri, sâmbătă, în ultima zi a Campionatelor Naționale de înot în bazin de 50 de metri de la Bacău. Pentru Popovici, competiția s-a încheiat astfel cu 4 mari titluri.

Popovici a dat dovadă de o pregătire de-a dreptul impecabilă și s-a impus probele de 50 de metri liber şi 400 de metri liber. Cele două victorii de sâmbătă vin după ce anterior câștigase la 100 de metri liber și 200 de metri liber.

Tot la categoria „români pe podium”, Alexandra Dobrin, sportiva de la CSM Corona Brașov a reușit și ea un rezultat bun. Sportiva a obținut victoria la proba de 400 de metri mixt, a doua pentru ea la aceste Naționale, după cea de la 200 de metri mixt.

Și Rebecca Aimee Diaconescu, de la CSM Brașov a reușit o dublă la aceeași competiție, la 50 de metri spate şi 100 de metri liber. La acestea se adaugă și victoria anterioară de la 200 de metri spate.

O altă sportivă care a avut mare noroc în acest weekend a fost Eliza Elena Diamandescu de la Renovatio Sport Club București). Aceasta a dominat cu brio probele de distanță, câștigând la proba de 1.500 de metri liber, după ce era învingătoare și la 800 de metri liber.