Home > Actualitate > Sport > Emma Răducanu a învins-o pe Ana Bogdan și s-a calificat în sferturi la Transylvania Open
Actualitate Sport

Emma Răducanu reușește să cucerească România și să se impună în încă un meci de la turneul WTA 250 Transylvania Open. Jucătoarea britanică de tenis, nimeni alta decât campioana de la US Open, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului.

Emma Răducanu are șanse mari la victorie

Emma ajunge în sferturile de la Transylvania Open după ce a învins-o joi pe Ana Bogdan cu 6-3, 6-4 pe tabela de marcaj. Meciul a fost unu spectaculos, în care tânăra sportivă a dominat terenul, fără drept de apel.

Lupta pentru competiție este una foarte mare, deoarece turneul este dotat cu premii totale de 235.238 de dolari. Marele eveniment sportiv este găzduit de BT Arena din Cluj-Napoca. Emma Răducanu are vârsta de 18 ani și a ajuns să ocupe deja locul 23 în clasamentul WTA. Emma a trecut de Ana Bogdan, în vârstă de 28 ani și loc 106 WTA, după o oră şi 30 de minute.

Emma Răducanu a avut un debut destul de admirabil şi în actul secund, cu break, dar Ana Bogdan a revenit şi a egalat, 2-2. Un nou break, reuşit de Emma la 3-3, a făcut diferenţa în cele din urmă, Răducanu câştigând cu 6-4. Și în primul tur, Răducanu a cucerit tabela de marcaj cu un puternic 3-0, greu de egalat de adversara sa din țara gazdă a competiției.

Câștigătoarea de la ultimul turneu de Grand Slam US Open a uimit asistența de la Cluj. Sportiva a dominat într-un mod aparte primul serviciu, cu un procentaj de aproape 90%, rezultat greu de egalat de alte jucătoare de tenis. Pentru noua reușită de astăzi, Emma şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA. De partea cealaltă, Ana Bogdan rămâne cu 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA. În sferturile de finală, Emma Răducanu o va întâlni pe ucraineanca Marta Kostiuk, sportiva care are 19 ani și care ocupă locul  55 WTA.