Home > Actualitate > Sport > Emma Răducanu, primele declarații după ce s-a calificat în sferturile turneului de la Washington
Actualitate Sport

Jucătoarea britanică de tenis Emma Răducanu își revine spectaculos și speră la un nou titlu de campioană. Sportiva cu origini românești s-a calificat, după multă trudă, în sferturile de finală ale turneului de la Washington (WTA 250).

Emma Răducanu are șanse mari la finala WTA Washington

Marele turneu de la Washington este dotat cu premii totale de 251.750 de dolari. Emma Răducanu a învins-o, joi, pe Maria Camila Osorio din Columbia cu 7-6 (7/5), 7-6 (7/4). Întâlnirea dintre cele două a fost una destul de complexă și a ținut asistența cu sufletul la gură.

Sportiva de origine română, actual loc 10 în clasamentul WTA, a doua favorită, a reuşit să se impună după aproape trei ore de joc (2 h 50 min) în faţa unei adversare aflate pe locul 67 în lume. La final, aceasta a vorbit despre reușita sa.

Cred că a fost unul din meciurile cele mai fizice pe care le-am jucat. A fost un efort monumental pentru a câştiga. Sunt foarte fericită şi mândră de felul în care am luptat în momentele importante. Asta îmi dă multă încredere”, a declarat campioana en titre dela US Open.

În sferturi la Washington, Răducanu va juca împotriva rusoaicei Liudmila Samsonova, cea care ocupă în prezent locul 60 în clasamentul WTA și care a dispus de australianca Ajla Tomljanovic cu 4-6, 6-3, 6-2. În sferturi s-a calificat şi chinezoaica Xiyu Wang, care a învins croata Donna Vekic cu 4-6, 7-5, 6-1.

Amintim că Simona Halep a fost nevoită să renunțe miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Washington la scorul de 7-5, 2-0 pentru rusoaica Ana Kalinskaia. Halep, în vârstă de 30 ani și actual loc 16 în clasamentul WTA a treia favorită, a fost nevoită să se retragă din motive medicale. Sportiva a abandonat meciul după 66 de minute și a cerut intervenția medicilor.