Home > Actualitate > Sport > FCSB, pe drumul către glorie! Victorie decisivă în SuperLiga contra Poli Iași cu 1-3
Actualitate Sport

FCSB a făcut un pas uriaș în cursa pentru titlul de campioană a SuperLigii.

Echipa patronată de Gigi Becali a demonstrat încă o dată de ce este considerată una dintre cele mai puternice formații din campionatul românesc, impunându-se cu un categoric 3-1 în fața echipei Poli Iași. Acest triumf nu doar că le consolidează poziția de lideri ai clasamentului, dar deschide și un decalaj substanțial de 11 puncte față de urmăritoarele CFR Cluj și Universitatea Craiova.

Începutul partidei a fost marcat de un joc echilibrat, însă determinarea și claritatea tactică a echipei FCSB nu au întârziat să-și facă simțită prezența. Alexandru Băluță a fost cel care a rupt echilibrul, deschizând scorul în minutul 16, o dovadă a eficienței ofensive a bucureștenilor. Efortul ieșenilor de a reveni în joc s-a concretizat prin egalarea realizată de Robert Ion, însă acest moment de respiro a fost de scurtă durată pentru Poli Iași.

Momentul decisiv: penalty-ul transformat de Coman

Jocul a cunoscut un punct de cotitură în minutul 29, când un fault comis asupra lui Florinel Coman în careu a condus la acordarea unui penalti pentru FCSB, după consultarea VAR. Coman nu a ratat ocazia și a transformat lovitura de pedeapsă, readucând avantajul pe tabelă pentru FCSB. Acest gol a fost unul dintre momentele cheie ale partidei, oferind o doză suplimentară de încredere echipei vizitatoare.

Florinel Coman, cu o prestație remarcabilă, a continuat să creeze pericol la poarta adversă, semn că FCSB nu s-a mulțumit cu un joc conservator după conducere. Echipa a continuat să preseze, căutând să-și asigure victoria prin mărirea diferenței pe tabelă.

Ultimul gol și statistica meciului

Supremația FCSB-ului a fost pecetluită în minutul 83, când un nou penalti a fost acordat, de această dată pentru un fault comis asupra lui Darius Olaru. Coman, cu o prestație de neuitat, a înscris din nou, stabilind scorul final la 3-1. Această victorie nu doar că a consolidat poziția FCSB-ului în fruntea clasamentului, dar a adus și un plus de moral înainte de pauza competițională.

Istoria întâlnirilor dintre Poli Iași și FCSB este una dominată de echipa bucureșteană, aceasta fiind a 19-a confruntare dintre cele două, cu un bilanț favorabil pentru „roș-albaștrii”. Ultima confruntare directă în Superliga, disputată pe 20 august 2023, s-a încheiat tot cu victoria FCSB, un semn al consistenței și determinării echipei în a-și apăra titlul.

Poli Iași, pe de altă parte, se află într-o situație mai puțin favorabilă, ocupând locul 14 în clasament. Efortul și ambiția jucătorilor ieșeni au fost vizibile, însă diferența de valoare și experiență și-a spus cuvântul în final.