Home > Actualitate > Sport > Filip Jianu, calificat în optimile de finală de la San Marino
Actualitate Sport

Filip Jianu, calificat în optimile de finală de la San Marino

Jucătorul român de tenis Filip Cristian Jianu a reușit o nouă performanță și s-a calificat în optimile de finală ale turneului challenger din San Marino. Competiția este dotată cu premii totale de 67.960 de euro, iar Copil are șanse la victorie, după ce l-a învins pe letonul Ernests Gulbis cu 7-6 (4), 6-0 pe tabela de marcaj.

Filip Cristian Jianu, o nouă șansă importantă la victorie

Filip Jianu, în vârstă de doar 20 de ani și actual loc 329 în clasamentul ATP, intrat pe tabloul principal din postura de „alternate”, a obținut victoria într-o oră și 26 de minute în fața experimentatului său adversar (33 ani, 267 ATP), beneficiarul unui wildcard. Meciul dintre cei doi a fost unul care a ținut spectatorii cu sufletul la gură.

Gulbis, fost număr zece mondial în anul 2014, a condus cu 5-3 și părea că se desprinde tot mai mult, însă Jianu a salvat două mingi de set, apoi letonul a avut 4-2 în tiebreak. Românul și-a revenit rapid, s-a concentrat asupra mingii și a câștigat cu 7-4, după cinci puncte consecutive. Setul secund a fost fără istoric, fiind adjudecat cu 6-0 de Jianu.

Pentru această victorie, Jianu și-a asigurat un cec de 1.100 de euro și 8 puncte ATP. În optimi va înfrunta un spaniol, învingătorul dintre Carlos Taberner, principalul favorit, și Orio Roca Batalla.

Marius Copil, în vârstă de 31 de ani și loc 338 în clasamentul ATP a fost învins în ultimul tur al calificărilor de francezul Valentin Vacherot, sportivul de 23 de ani și loc 388 ATP. Meciul a fost finalizat cu 7-6 (3), 7-6 (5). În primul tur preliminar, Copil trecuse de italianul Stefano Napolitano cu 6-4, 6-2.