Home > Actualitate > Sport > Gabriela Ruse a înregistrat o mare victorie la turneul din Dubai. Aceasta va juca în optimi cu Simona Halep
Actualitate Sport

Gabriela Ruse marchează un nou meci spectaculos în circuitul WTA. Românca a învins-o în primul tur al turneului de la Dubai pe spaniola Paula Badosa, nimeni alta decât numărul 5 la nivel mondial și favorită numărul 3 a turneului. Ruse ocupă în prezent locul 59 și urmează să joace în optimile de finală chiar cu Simona Halep, actual loc 23 WT. În Dubai a jucat astăzi și Irina Begu, însă aceasta nu a avut la fel de mult noroc precum Halep și Ruse, fiind eliminată de Dayana Yastremska, jucătoare venită din calificări.

Gabriela Ruse a avut o zi plină de noroc la WTA Dubai

Gabriela Ruse a câștigat partida în trei seturi, cu 6-3, 5-7, 6-4. Meciul a fost unul destul de greu, care a durat nu mai puțin de două ore și jumătate.

Meciul a început cu Gabriela Ruse cedându-și serviciul în primul game, însă a făcut imediat rebreak-ul și s-a menținut le egal cu Paula, până când și-a adjudecat primele 3 mingi de break. Spaniola s-a pregătit foarte bine și a anulat în forță minge cu minge, ajungând la 40 egal. Nu mult a durat până când Ruse a câștigat ultimele două mingi și a dus scorul la 5-3, închizând setul într-un mod spectaculos.

În setul doi, Badosa a avut probleme, spunând că are nevoie de o pauză medicală. Se pare că aceasta a acuzat probleme la mușchii umărului drept. La revenirea pe terenul de joc, cele două și-au câștigat serviciile și au egalat 4-4, dar Gabriela Ruse a făcut din nou break-ul.

La jumătatea setului trei, Badosa avea 1-3, toți cei din jur fiind siguri că va câștiga meciul. De la 2-4, Ruse a revenit și a reușit să adjudece 4 game-uri la rând, câștigând meciul și luând „biletul” pentru optimi, acolo unde va juca împotriva Simonei Halep. Pentru prezența în optimile de finală, Gabriela Ruse va fi recompensată cu 9.000 de dolari și 55 de puncte WTA.

Amintim că alături de Halep și Ruse, în Dubai a fost și Begu. Irina Begu, actual loc 55 în clasamentul WTA a fost eliminată din turneul de tenis de la Dubai. Aceasta a fost învinsă de ucraineanca Dayana Yastremska, loc 146 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3, după două ore. Meciul a fost unul surpriză, având în vedere că jucătoarea de tenis din Ucraina venea din calificări, iar acum a ajuns pe tabloul principal al turneului.