Home > Actualitate > Externe > Germanul Florian Wellbrock a stabilit un nou record mondial. Se întoarce de la Campionatele Mondiale cu medalia de aur
Actualitate Externe Sport

Sportivul german Florian Wellbrock reușește să scrie istorie în lumea sportului. Neamțul a câştigat medalia de aur în proba de 1.500 metri liber, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de înot în bazin scurt, pe distanță de 25 metri, de la Abu Dhabi. Marele moment a avut loc marți, acolo unde Florian Wellbrok și-a depășit limitele, stabilind şi un nou record mondial, cu timpul de 14min06sec88/100, transmite Reuters.

Florian Wellbrock scrie istorie la Campionatele Mondiale din Emiratele Arabe

Wellbrock este un campion olimpic la înot maraton 10 kilometri la Jocurile de la Tokyo. Prezența sa la Abu Dhabi este una remarcabilă, mai ales că a reușit să cucerească bazinul și a doborât cu aproape două secunde fostul record stabilit de italianul Gregorio Paltrinieri, cel care a urcat pe podium cu timpul de 14min08sec06/100, în decembrie 2015. Înotătorul german a cucerit medalia de bronz la Tokyo în proba de 1.500 metri liber și de atunci pare de nestăpânit.

Podiumul la 1.500 m de la Abu Dhabi a fost completat de tunisianul Ahmed Afnaoui, cu timpul de 14min10sec94/100 şi de ucraineanul Mihailo Romanciuk, 14min11sec47/100, conform datelor Agerpres.

Recordul mondial al lui Florian Wellborck a fost al patrulea bătut la Abu Dhabi, după cele înscrise de canadianca Margaret MacNeil, la 50 de metri spate, Siobhan Haughey (Hong Kong), la 200 metri liber şi de ştafeta feminină a Suediei la 4×50 metri mixt, acesta fiind un an de-a dreptul istoric, dacă stăm să analizăm rezultatele obținute de cei mai buni sportivi ai lumii.

În clasamentul pe medalii, Statele Unite ale Americii a ocupat primul loc cu 30 medalii (9-9-12). Apii, SUA a fost urmată de Canada (7-6-2), Italia (5-5-6) şi Rusia (4-7-4). România a fost și ea în clasament, însă anul acesta nu a reușit să ocupe loc în top 10. Țara noastră s-a clasat pe locul 26, cu o medalie de bronz, obţinută de Robert Glinţă la 100 metri spate.