Home > Actualitate > Sport > Irina Bara a pierdut în sferturile probei de dublu de la Bogota
Actualitate Sport

Irina Bara a pierdut în sferturile probei de dublu de la Bogota

Irina Bara

România nu mai are la fel de mult noroc la competițiile de tenis de la Bogota. Perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze a fost învinsă de cuplul Astra Sharma (Australia)/Aldila Sutjiadi (Indonezia), cu 6-4, 7-5. Meciul a fost organizat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 250 de la Bogota, din Columbia. Turneul este dotat cu premii totale de 239.477 de dolari.

Perechea româno-georgiană a pierdut un meci important

Irina Bara și reprezentanta Georgiei, favoritele numărul doi, au încercat să domine meciul, însă au cedat după o oră şi 20 de minute. Fiecare cuplu a făcut câte 5 duble greşeli, dar câştigătoarele au reuşit patru ași.

Bara şi Gorgodze nu pleacă din competiție fără o formă de premiere. Cele două s-au ales cu un cec de 2.350 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu.

Irina Bara are vârsta de 27 de ani și ocupă în prezent locul 118 WTA. Irina a jucat joi şi la simplu, învingând-o în optimi pe olandeza Suzan Lamens cu 6-0, 0-6, 6-4. Sportiva pare să fie din ce în ce mai pregătită și luptă să ajungă cel puțin în top 100 WTA.

În sferturile de finală, reprezentanta României o va înfrunta pe jucătoarea rusă Kamila Rahimova (20 ani, actual loc 111 în clasamentul WTA). Jucătoarea de tenis reprezintă o adevărată adversară pentru România, având în vedere că aceasta a ieșit victorioasă cu 4-6, 6-3, 6-4 contra braziliencei Beatriz Haddad Maia, a doua favorită pe tabelul principal al competiției.

Jucătoarea columbiană Maria Camila Osorio, principala favorită şi în același timp campioana en titre, a trecut în optimi de turcoaica Ipek Oz, cu scorul de 6-3, 7-6 (7/4) pe tabela de marcaj. Adversara ei din sferturi va fi rusoaica Elina Avanesian, o altă jucătoare de excepție care va face meciul unul destul de greu.

La acest turneu, Simona Halep nu a putut participa, deoarece a fost nevoită să plece în Franța la recuperare. Cel mai probabil, la competițiile din vară va participa din nou, dacă sănătatea îi va permite.