Home > Actualitate > Sport > Irina Bara și Andreea Prisăcariu au pierdut în optimile turneului ITF de la Roma
Actualitate Sport

tenis

Jucătoarele române de tenis Irina Bara şi Andreea Prisăcariu nu au mai avut noroc la ultimele competiții. Cele două jucătoare de tenis din România au pierdut, joi, în optimile de finală ale turneului ITF de la Roma, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari.

Bara și Prisăcariu, perdantele de joi

Irina Bara, sportiva în vârstă de 27 de ani care ocupă locul 120 în clasamentul WTA, a doua favorită, a fost întrecută de tânăra jucătoare rusă Diana Şnaider, sportiva de 18 ani, actual loc 311 WTA. Meciul s-a terminat cu 3-6, 6-4, 6-1, după două ore de joc (1 h 58 min).

Bara o învinsese pe Şnaider anul acesta, în primul tur al calificărilor la Sankt Petersburg, cu 6-4, 6-2. De data aceasta, se pare că nu a avut același noroc și a cedat în fața rusoaicei.

Nici Andreea Prisăcariu nu a avut prea mult noroc. Sportiva în vârstă de 22 de ani și actual loc 360 în clasamentul WTA, venită din calificări, a fost surclasată de australianca Olivia Gadecki, jucătoarea de tenis în vârstă de 20 de ani și actual loc 160 în clasamentul WTA. Meciul s-a încheiat cu 6-0, 6-0, în doar 56 de minute.

Prisăcariu s-a calificat, însă, în semifinale la dublu, alături de bosniaca Anita Wagner, după 7-5, 6-1 cu italiencele Nuria Brancaccio/Aurora Zantedeschi. În penultimul act, perechea româno-bosniacă va înfrunta principalele favorite, Estelle Cascino (Franţa)/Camilla Rosatello (Italia).