Home > Actualitate > Sport > Irina Begu s-a calificat în optimile de la Ohio
Actualitate Sport

Irina Begu s-a calificat în optimile de la Ohio

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat cu brio în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Cleveland, din Ohio. Marea competiție este dotată cu premii totale de 253.258 de dolari. Irina s-a calificat după ce a învins-o pe slovena Polona Hercog cu 7-6 (5) și  7-5.

Irina Begu, din ce în ce mai bine în locul WTA

Begu, în vârstă de 30 ani și loc 74 WTA a obţinut o victorie destul de greu, după aproape două ore de joc. Partida a durat o oră și 53 de minute. Meciul a fost dominat de Begu însă nici Polona nu s-a lăsat mai jos, punctajul fiind strâns în cea mai mare parte a competiției.

Begu este cu mult peste clasamentul obținut de Hercog. Slovena, în vârstă de 30 ani este pe locul 85 WTA. Begu o conduce cu 4-0 în meciurile directe, dar ultimul duel care a avut loc acum șase ani.

Prin victoria de răsunet în fața Polonei, Irina Begu și-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA. Aceasta intră din nou în febra antrenamentelor, deoarece viitoarea sa adversară va fi belarusa Aleskandra Sasnovici. Aceasta din urmă a dispus de Nadia Podoroska din Argentina, a cincea favorită, cu 6-7 (7), 6-4, 6-4.

Irina Begu o conduce pe Sasnovici în vârstă de 27 ani și loc 99 WTA cu scorul de 2-0 în meciurile directe. Begu este lideră după ce a învins-o în anul 2015, în finală la Seul. Pe atunci, sportiva de origine română a condus partida pe tabela de marcaj cu 6-3, 6-1. Anul acesta, Begu a condus-o din nou, la Melbourne (Gippsland Trophy), cu 6-2, 6-3, în optimi.

Irina-Camelia Begu este una dintre cele mai apreciate jucătoare de tenis din țara noastră. Aceasta a câștigat turneele WTA de la Tașkent, Seul, Florianopolis, București. Cea mai bună poziție ocupată la simplu în clasamentul mondial este locul 22, obținut în luna august 2016, iar la dublu locul 22 în 1 octombrie 2018.