Home > Actualitate > Sport > Irina Begu s-a calificat în turul doi la turneul de la Charleston
Actualitate Sport

Irina Begu s-a calificat în turul doi la turneul de la Charleston

Irina Begu, reprezentanta României la WTA 500 de la Charleston (Carolina de Sud), a reușit o nouă performanță. Jucătoarea de tenis s-a calificat în runda a doua a turneului dotat cu premii totale de 899.500 de dolari. Irina e reușit o astfel de performanță, după ce a trecut cu brio de chinezoaica Xinyu Wang,cu 7-6 (2), 6-4.

Begu a ajuns la vârsta de 31 ani și ocupă locul 66 WTA. Sportiva a obținut victoria după aproximativ două ore de joc în faţa unei adversare de 20 de ani, aflată pe locul 88 în locul mondial.

Wang nu a avut prea mult noroc încă de la începutul partidei și a ratat două mingi de set la 6-5 în primul act, după care Begu s-a impus clar în tiebreak, cu scorul de 7-2. În cel de-al doilea set, Begu s-a desprins la 4-1, a fost egalată, 4-4, dar a încheia conturile cu un break.

Pentru această reușită, Irina Begu şi-a asigurat un cec de 5.420 de dolari şi 30 de puncte WTA. În meciul următor, adversara va fi aleasă dintre australianca Ajla Tomljanovic (cap de serie numărul 14) sau americanca Sophie Chang, în funcție de finalul meciului dintre cele două. La turneu, celelalte românce nu au avut atât de mult noroc. Simona Halep nici măcar nu a participat, deși era favorita la victorie, însă a fost nevoită să se retragă după accidentarea de la Indian Wells. În prezent, Simona Halep este în Franța, la recuperare medicală, pentru a putea participa la turneele următoare. Între timp, celelalte reprezentante ale României încearcă să își asigure un loc mai bun în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis din lume.

• Kaia Kanepi (Estonia) – Shelby Rogers (SUA) 6-7 (2/7), 7-5, 6-2;
  • Magdalena Frech (Polonia) – Petra Kvitova (Cehia/N.11) 7-6 (8/6), 3-2 (abandon Kvitova).