Home > Actualitate > Sport > Irina Begu și Martina Trevisan s-au calificat în optimi la Cincinnati
Actualitate Sport

Irina Begu și Martina Trevisan s-au calificat în optimi la Cincinnati

tenis

Perechea româno-italiană Irina Begu/Martina Trevisan s-a calificat în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio). Turneul este dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, după 6-4, 7-6 (5) cu japonezele Eri Hozumi/Makoto Ninomyia.

Perechea româno-italiană a reușit o nouă perfomanță

Begu și Trevisan au obținut victoria după o oră și 43 de minute, după ce au salvat o minge de set în actul secund, la 5-4 pentru nipone. În meciurile din optimi, Begu şi partenera sa vor juca împotriva perechii câștigătoare dintre Alize Cornet (Franţa)/Jil Teichmann (Elveţia) – Gabriela Dabrowski (Canada)/Giuliana Olmos (Mexic/N.5).

În alt meci din primul tur, Monica Niculescu și Natela Dzalamidze (Georgia) au fost întrecute de chinezoaicele Yifan Xu/Zhaoxuan Yang, capi de serie numărul opt, cu 4-6, 6-3, 10-6. Meciul a fost unul puternic, care a durat o oră şi 33 de minute.

La simplu, Simona Halep va juca în primul tur contra rusoaicei Anastasia Potapova, după retragerea cehoaicei Karolina Muchova. Sorana Cîrstea o va întâlni pe elvețianca Belinda Bencic. Sportiva are mari șanse să câștige, având în vedere forma în care se află în ultima perioadă. Simona Halep și-a asigurat victoria la Toronto printr-un meci extrem de puternic care a durat peste două ore și pe care Simona l-a controlat încă de la debut.

Amintim că Simona Halep, sportiva în vârstă de 30 de ani a reușit să o învingă pe Beatriz Haddad Maia (26 de ani, locul 24 WTA), duminică, scor 6-3, 2-6, 6-3, în finala turneului de categorie WTA 1000 de la Toronto. Este primul trofeu pe care Simona Halep îl cucerește în carieră la Toronto și, totodată, primul de când colaborează cu Patrick Mouratoglou.