Home > Actualitate > Sport > Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de la Transylvania Open
Actualitate Sport

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de la Transylvania Open

Jucătoarele de tenis din România au mari șanse să câștige turneul de la Cluj. Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a reuşit să se califice în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open WTA 250. Jaqueline a învins-o, miercuri seara, pe australianca Alja Tomljanovic cu scorul de 7-6 (5), 7-5 pe tabela de marcaj.

Încă o româncă se califică în sferturile de la Transylvania Open

Jaqueline Cristian are vârsta de 23 ani și este tot mai aproape de top 100, fiind în ultimul top de luni pe locul 105 WTA. La meciul care s-a desfășurat miercuri seara, Jaqueline a câştigat, fără drept de apel, după două ore şi 11 minute în faţa favoritei numărul cinci. Marele turneu este dotat cu premii totale de 235.238 de dolari.

Reprezentanta României la acest meci a avut un debut excelent şi a condus cu scorul de 4-0 şi 5-1, dar fost egalată (5-5), ratând şi două mingi de set la 5-2. Cristian şi Tomljanovic au ajuns ș în tiebreak. Jaqueline a revenit în forță și a câştigat cinci puncte la rând, dar Tomljanovic a egalat la fel de rapid. Jaqueline Cristian a reuşit să câştige apoi primele două puncte care i-au adus victoria în primul set al competiției desfășurate la Cluj.

În actul cu numărul doi, scorul de pe tabela de marcaj a fost mult timp de 4-3, însă totul avea să se schimbe în momentul în care românca a reuşit un break, desprinzându-se la 5-3. Jaqueline Cristian nu a reuşit să încheie setul așa cum și-a dorit, ea reușind să rateze o minge de meci la acest scor, după care Tomljanovic a egalat, 5-5. Românca şi-a făcut serviciul şi a reuşit să pună capăt partidei pe serviciul adversarei, la a patra sa minge de meci, cu scorul de 7-5, potrivit organizatorilor.

Reprezentanta României a avut 4 aşi şi 2 duble greşeli. De partea cealaltă, Tomljanovic a încheiat cu 2 aşi şi 6 duble greşeli. Pentru parcursul său deosebit și pentru victoria sa, Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA. Jucătoarea ajunge în sferturi, acolo unde o va înfrunta direct pe învingătoarea dintre Simona Halep şi rusoaica Varvara Graceva.

Tot într-un meci jucat în cea de-a treia zi a săptămânii, Lesia Ţurenko a dispus de Anastasia Gasanova cu scorul de 6-2, 7-5 pe tabelul de marcaj al competiției.