Home > Actualitate > Externe > Lewis Hamilton, primele declarații după ce olandezul Max Verstappen a cucerit primul său titlu de campion mondial
Actualitate Externe Sport

A fost o zi istorică pentru lumea sportului, după ce pilotul olandez Max Verstappen a cucerit primul său titlu de campion mondial la Formula 1. Renumitul Lewis Hamilton a făcut primele declarații după ce a fost învins în ultimul tur al ultimului Grand Prix al sezonului și a vorbit despre pilotul care a reușit să îl întreacă în marea cursă.

Hamilton își recunoaște înfrângerea și îl felicită pe noul campion

Pilotul britanic Lewis Hamilton s-a clasat al doilea la finalul Marelui Premiu de la Abu Dhabi şi în clasamentul Campionatului Mondial. La final, Hamilton a vrut să-l felicite pe noul campion mondial, olandezul Max Verstappen, şi echipa acestuia, relatează AFP. Pilotul se simte mândru că a putut concura alături de olandez și consideră că acesta este un moment cu adevărat istoric.

Mai întâi, felicitări lui Max şi echipei sale. El a făcut o treabă fantastică anul acesta. Toată echipa mea, toată lumea de la uzină şi aici, am muncit din greu anul acesta. A fost unul din cele mai dificile sezoane. Sunt foarte mândru că am împărţit acest drum cu ei. Am dat totul în cursul acestui final de sezon, nu am abandonat nicio clipă şi este cel mai important aspect”, a transmis Hamilton.

Amintim că pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), în vârstă de doar 24 de ani, a cucerit primul său titlu de campion mondial la Formula 1 și l-a depășit pe Lewis Hamilton (Mercedes) în ultimul tur al ultimului Grand Prix al acestui an, organizat astăzi la Abu Dhabi.

Verstappen a fost cronometrat pe circuitul din Yas Marina, după 306,183 km, cu timpul de 1h 30 min. 17 sec. 345/1000. Cu un timp incredibil, el a fost urmat la 2 sec. 256/1000 de Lewis Hamilton, în timp ce spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari) a completat podiumul, la 5 sec. 173/1000.

14. Mick Schumacher (Germania/Haas-Ferrari) 1 tur
15. Sergio Perez (Mexic/Red Bull-Honda) abandon.

Hamilton a încheiat la opt puncte distanță de noul campion mondial. Aceasta a fost ultima etapă pe care cei doi mari concurenți au abordat-o la egalitate de puncte, 369,5 fiecare în parte și este o situaţie care a mai fost întâlnită decât o singură dată în istorie, în anul 1974.