Home > Actualitate > Sport > Manchester City face istorie și câștigă cupa Angliei cu 2-1. Manchester United înfrântă
Actualitate Sport

Am avut parte de încă o demonstrație de forță sâmbătă, când Manchester City a triumfat în fața eternilor rivali, Manchester United, în finala Cupei Angliei. Un meci pe care „cetățenii” l-au încheiat cu 2-1, încununându-și eforturile prin strălucirea căpitanului lor, Ilkay Gundogan.

Dubla lui Gundogan, pecetea victoriei

Gundogan nu doar că a adus două goluri echipei sale, dar a și intrat în istoria competiției, marcând cel mai rapid gol al finalei Cupei Angliei. Acesta a lovit plasa la doar 12 secunde după startul meciului, conform datelor Reuters.

Însă bucuria a fost de scurtă durată, deoarece United a reușit să egaleze printr-un penalty executat cu sânge rece de Bruno Fernandes în minutul 33. Meciul părea să se îndrepte către un echilibru tensionat, însă Gundogan avea alte planuri.

Eroicul căpitan a readus City în avantaj la doar șapte minute după pauză, rupându-se de linia de fund și propulsând balonul în plasa rivalilor. În ciuda presiunilor intense, echipa condusă de Pep Guardiola a rezistat și a reușit să își adjudece trofeul pentru a șaptea oară.

Drumul către tripla victorie

Manchester City, deținătoarea titlului în Premier League, are acum în fața ei o provocare majoră. Sâmbăta viitoare, „cetățenii” vor înfrunta Inter Milano în finala Ligii Campionilor. O victorie ar permite lui City să egaleze impresionanta triplă realizată de United în sezonul 1998-1999: titlul în Premier League, Cupa Angliei și trofeul Champions League.

Se aruncă zarurile pentru un duel de proporții, unde Manchester City are șansa de a se așeza pe un piedestal al gloriei, alături de vecinii lor rivali. Căpitanul lor, Gundogan, și restul echipei conduse de Guardiola, au dovedit că sunt pregătiți să se lupte pentru acest loc în istorie.

Acum, numai timpul va decide dacă aceștia vor reuși să egaleze performanța de excepție din sezonul 1998-1999 al celor de la United.

Succesul recent al lui City în Cupa Angliei și parcursul lor în Liga Campionilor arată că au toate ingredientele pentru a ajunge în vârful fotbalului mondial. Cu o echipă de super-talentați, o strategie coerentă și o conducere de excepție, nimic nu pare să stea în calea lor.