Home > Actualitate > Sport > Max Verstappen, noul campion mondial din Formula 1. Mesajul transmis de olandez, după o cursă dramatică
Sport

Sursa foto: Formula1

Duminică a fost o zi importantă în Formula 1, după ce Max Verstappen, pilot din echipa Red Bull a reușit să obțină primul său titlu mondial, după ce a reușit să câștige Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, a XXII-a etapă,  a Campionatului Mondial de Formula 1.

Lupta a fost una destul de strânsă mai ales că acesta a reușit să îl întreacă chiar în ultimul tur pe Lewis Hamilton, pe locul trei s-a situat pilotul echipei Ferrari, Carlos Sainz jr.

Noua cursă de pe Yas Marina Circuit, nu a fost lipsită de controverse, mai ales că rivalitatea dintre olandezul Max Verstappen (Red Bull) și britanicul Lewis Hamilton este foarte cunoscută. Deși cei doi piloți au avut același număr de puncte 369,5, pilotul celor de la Red Bull l-a depășit pe multiplul campion Hamilton și a fost cel mai rapid în calificări, potrivit Ziare.com.

Cursa a fost una dramatică

Britanicul a avut parte de un start excelent în cursă și a reușit să îl depășească pe Verstappen,. Cu toate acestea olandezul a ajuns să îl scoată de pe pistă pe Hamilton la primul viraj, însă acesta din urmă a tăiat virajul și a revenit la conducere. În ciuda acestui moment, Lewis Hamilton nu a primit nici o penalizare din partea comisarilor FIA, care au considerat că britanicul a fost forțat să iasă de pe pistă din cauza virajului făcut de olandez. Decizia nu a fost pe placul echipei Red Bull.

După acest moment, britanicul a reușit să se distanțeze de Verstappen, însă diferența de timp în care au ajuns la boxe a fost destul de mică. La reîntoarcerea în cursă, ordinea a fost Perez, Hamilton, Verstappen. Mexicanul chair a reușit să se apere pentru două tururi împotriva pilotului de la Mercedes.

Olandezul a reușit să se apropie de Hamilton, însă acest avantaj nu a durat prea mult. În turul 37/58, după revenirea la boxe, pilotul a ieșit la 17,5 secunde de Hamilton, care a rămas pe pistă. După ce a dus o luptă extrem de strânsă în care nu a reușit să ajungă mai aproape de britanic care a avut parte de un parcurs foarte bun până în turul 53. În cele din urmă, după un ultim tur dramatic Verstappen a reușit să-și depășească rivalul și la 24 de ani a devenit noul campion mondial din Formula 1.

,,Este ceva incredibil!”

După acest rezultat, pilotul a avut și un mesaj, care a transmis că își iubește echipa.

,,Este ceva incredibil! Nu știu ce să spun, a fost o nebunie! Îi iubesc pe toți cei din echipă, a fost ceva incredibil. A fost un miracol, am avut noroc pe final. Checo (n.r Sergio Perez) a condus incredibil azi, a fost un coleg nemaipomenit. Îmi iubesc echipa, vreau să lucrez alături de ei pentru tot restul vieții. Este o nebunie! Obiectivul nostru în acest an a fost să câștigăm titlul mondial”, a afirmat Max Verstappen.