Home > Actualitate > Sport > Meci istoric la turneul WTA Dubai. Simona Halep a învins-o în optimi pe Gabriela Ruse
Actualitate Sport

Duelul pur românesc de la turneul de tenis de la Dubai a luat sfârșit. Marele meci dintre Simona Halep și Gabriela Ruse s-a încheiat cu o nouă victorie pentru fostul lider mondial. Halep, câștigătoare de două ori la Dubai, are de pregătit acum meciul din sferturile de finală, cu Ons Jabeur, reprezentanta Tunisiei.

Simona Halep a învins-o din nou pe Gabriela Ruse

Gabriela Ruse nu a reușit nici a treia oară să se impună în fața idolului ei, Simona Halep. Meciul dintre cele două a avut loc în această seară, mai târziu decât a fost anunțat, însă a adus marea surpriză: Halep merge din bine, în mai bine. Jucătoarea din Constanța a reușit să o învingă pe Gabriela Ruse în doar două seturi, după o oră și zece minute, cu scorul de 6-3, 6-2.

Ruse a părut obosită, jucând parcă plină de emoții. A reușit un singur break împotriva lui Halep, în primul set. Nu a fost de ajuns, deoarece Simona Halep s-a prezentat impecabil și a dominat întregul meci.

În sferturile de finală, Simona Halep se va confrunta cu tunisiana Ons Jabeur. Aceasta ocupă locul 10 în clasamentul WTA și este considerată în prezent favorita numărul 8 a turneului.

Pentru prezența în turul doi al turneului din Emiratele Arabe Unite, Gabriela Ruse va primi din partea organizatorilor 9.000 de dolari și 55 de puncte WTA. Astfel, datorită implicării sale, Ruse are șanse mari să evolueze încă 3 locuri în clasamentul mondial, până pe 56, cel ai bun al carierei sale și un nou început în drumul către top 20.

Gabriela Ruse și-a trecut în palmares o victorie de prestigiu în circuitul WTA, Dubai 2022 rămânând pentru aceasta o experiență extraordinară. Reprezentanta României a trecut în primul tur al turneului de la Dubai de spaniola Paula Badosa, actual număr 5 mondial și favorită numărul 3 a turneului. Victoria a fost una nesperată, însă Ruse a furnizat marea surpriză care a adus-o astăzi alături de Halep, însă nu într-un meci la fel de norocos. Așadar, Simona Halep a rămas singura româncă prezentă în marele turneu de la Dubai.