Home > Actualitate > Sport > Meciul dintre Simona Halep și Sorana Cîrstea a fost unul istoric. Halep s-a calificat în semifinale la Indian Wells
Actualitate Sport

Duelul 100% românesc de la Indian Wells a fost unul istoric. Simona Halep a învins-o pe Sorana Cîrstea cu 6-1, 6-4, în duelul stabilit în optimile de finală ale turneului de tenis WTA 1.000 de la Indian Wells din California. Turneul este unul destul de râvnit, fiind dotat cu premii totale de 8.584.055 de dolari.

Simona Halep este cea mai bună jucătoare de tenis  din România

Halep, cap de serie numărul 24, s-a impus într-o oră și 22 de minute. Aceasta a confirmat că este cea mai bună jucătoare din circuitul profesionist. Fostul lider mondial pentru zeci de săptămâni la rând, s-a prezentat la meci în mare forță și a condus cu 4-0, reușind să cucerească primul set cu 6-1, în doar 33 de minute.

Actul următor a fost unul mult mai stabil, Cîrstea având un început bun de set, în care a condus cu 2-0. Halep a părut obosită în prima parte, însă la câteva minute după ce a văzut că Sorana își ia avânt, și-a revenit și a câștigat trei ghemuri la rând, iar la final a încheiat cu un break (6-4).

Halep a pus primul serviciu în teren doar în proporție de 47,5%. Cu toate acestea însă, Halep și-a revenit rapid și a obținut 78,6% din aceste mingi. Cîrstea a avut un procentaj de 70,2% la primul serviciu, dar s-a bucurat doar de jumătate. Sorana Cîrstea a încheiat cu mai multe mingi direct câștigătoare, 15-12, dar și mai multe erori neprovocate, 31-16, acest lucru făcând asistența să creadă să jucătoarea este destul de obosită.

Ambele jucătoare se află în prezent la egalitate în meciurile directe, 2-2. În 2008, în sferturile unui turneu ITF la București, Cîrstea a câștigat cu 3-6, 6-3, 6-1, Halep şi-a luat revanșa în 2010, în optimi la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), dar Sorana s-a impus în ultimul duel, în 2010, în turul al doilea al calificărilor la Cincinnati, cu 6-2, 6-4. Acum, Halep a fost mult mai pregătită și a învins-o pe Sorana fără drept de apel.

Halep și-a asigurat un cec de 179.940 de dolari și 215 puncte WTA. De partea cealaltă, Sorana Cîrstea a rămas cu 94.575 dolari și 120 de puncte WTA, în ambele cazuri punctele fiind extrem de importante pentru ocuparea unui loc mai bun în clasament, mai ales că între cele două jucătoare de tenis este o diferență foarte mică în top.

Simona Halep speră că va reuși performanța din 2015, moment în care a câștigat titlul de la Indian Wells. În meciul din sferturi, Simona Halep o va înfrunta pe câștigătoarea dintre reprezentanta Croației, Petra Martic și reprezentanta Rusiei, Liudmila Samsonova.