Home > Actualitate > Sport > Mesajul transmis de Halep după calificarea din optimile de la US Open. Ea o va avea ca adversară pe Svitolina
Sport

Chiar dacă în ultimele luni nu i-au fost prea favorabile, sportiva fiind nevoită să ia o pauză și chiar să-și anunțe retragerea din anumite competiții din cauza problemelor de sănătate cu care s-a confruntat, Simona Halep a arătat de ce este considerată una dintre jucătoarele de top ale lumii.

Sportiva a reușit să se califice în optimile US Open 2021, după de a învins-o pe Elena Rybakina cu scorul de 7-6, 4-6, 6-3.

Halep a mărturisit că a fost un meci greu

După această victorie, Simona Halep a transmis și un mesaj pentru toți cei care și-au arătat susținerea față de ea. În timpul interviului, sportiva a declarat că pe parcursul meciul care a durat două ore și 22 de minute a fost foarte concentrată. Ea a fost aplaudată de spectatori după ce a mărturisit că s-a bucurat enorm că a putut juca din nou în fața publicului.

Românca a recunoscut în timpul interviului de după meci, că această întâlnire a fost foarte grea, mai ales își cunoștea adversara pe teren. De aceea, a încercat să rămână calmă și puternică.

„A fost un meci foarte greu pentru mine, știam că așa va fi. Am mai jucat împotriva ei, știam că este foarte puternică și că pune presiune pe adversar. Știam că trebuie să fiu puternică și calmă. În setul al doilea nu mi-a ieșit asta (râde). Știam că trebuie să mă bat până la final în decisiv”, a spus ea, potrivit DigiSport.ro.

De asemenea, sportiva nu s-a ferit să recunoască că încă nu și-a atins potențialul mai ales după ce a fost nevoită să ia o pauză de câteva luni. Totodată, a mai ținut să mulțumească publicului căruia ia simțit lipsa în ultimii doi ani.

,,Încă sunt departe de potențialul meu, e greu să joci la cel mai înalt nivel după trei-patru luni de pauză. Mă ajută însă să joc în fața unui asemenea public. V-am simțit lipsa, au fost doi ani foarte grei, vă mulțumesc că ați venit și vă aștept în turul următor”.

Nu în ultimul rând, Halep a mai adăugat că se așteaptă să aibă parte de bătălii grele pe tern. Mai ales la acest nivel. Însă a mai transmis și că este gata să dea tot ce este mai bun.

,,La acest nivel este imposibil să ai meciuri ușoare, mă aștept la bătălii grele pe teren, sunt pregătită să dau tot ce am mai bun. Am venit să mă simt bine la New York și după trei ani sunt în sfârșit în optimi. În fiecare zi liberă am fost la cumpărături, mă simt foarte bine la New York”, a  mai povestit Simona Halep.

La finalul interviului, sportiva a aruncat mingi în tribune, lucru care i-a bucurat pe spectatori. În meciul din optimi, Simona Halep va juca împotriva Elinei Svitolina (locul 5 WTA). În prezent, românca ocupă locul 13 în clasamentul WTA.

Elina Svitolina, ocupantă a locului 5, a reușit să o învingă pe Daria Kasaktina în doar 75 de minute, cu scorul de 6-4, 6-2.

Halep și Svitolina s-au mai întâlnit pe teren

Meciul din optimile US Open nu este primul care le aduce față în față pe cele două sportive. Simona Halep și Elina Svitolina s-au mai confruntat pe teren de-a lungul carierei. Ultima dată cele două jucătoare s-au întâlnit în 2019, în cadrul Turneul Campioanelor, unde Svitolina a ieșit învingătoare.

De asemenea, cele două au fost adversare și în două turnee de Grand Slam. Este vorba de sferturile de la Roland Garros 2017 și în semifinalele Wimbledon 2019, în ambele dăți, Halep și-a adjudecat victoria.