Home > Actualitate > Sport > Mihaela Buzărnescu a obținut un rezultat istoric la turneul WTA 250 de la Linz
Actualitate Sport

Mihaela Buzărnescu a obținut un rezultat istoric la turneul WTA 250 de la Linz

România reușește să uimească din nou atunci când vine vorba despre tenis. Luni seara, Mihaela Buzărnescu a înscris un nou rezultat notabil alături de perechea sa din competiția de dublu, în turneul de la Linz.

Perechea din care Mihaela Buzărnescu face parte a doborât un nou record

În urma unui meci extrem de puternic, perechea româno-poloneză Mihaela Buzărnescu/Katarzyna Piter s-a calificat, luni seara, în sferturile de finală ale probei de dublu. Este vorba despre competiția organizată în cadrul turneului de tenis de la Linz.

Turneul WTA 250 este dotat cu premii totale în sumă de 189.708 euro. Buzărnescu și Piter au reușit să se califice în sferturile de finală, după o victorie cu 6-1, 3-6, 10-8 în faţa cuplului Viktoria Kuzmova din Slovacia și Alexandra Panova venită tocmai din Rusia.

Meciul nu a fost unul deloc ușor, fiind plin de surprize, de ratări monumentale și încercări riscante. Buzărnescu şi Piter au obţinut victoria după o oră şi 13 minute de joc. La un moment dat se credea chiar că echipa Mihaelei nu va face față, însă sportivele au furnizat marea surpriză și au cucerit terenul de tenis.

Mai exact, după două seturi puternice și dominate de cele două perechi, în super tiebreak, Kuzmova şi Panova au avut 4-2, 5-3 şi 6-4 pe tabela de marcaj, însă nu mult a durat până când Buzărnescu şi partenera sa au reuşit patru puncte, unul după altul, şi au întors scorul, la 8-6, pe tabela competiției. Bine pregătite și gata să câștige, Buzărnescu şi Piter au încheiat scorurile la a doua minge de meci, cu 10-8.

Pentru victoria de luni seara, cele două sportive au fost recompensate. Buzărnescu şi Piter şi-au asigurat un cec de 1.854 euro şi 60 de puncte WTA la dublu, puncte ce le vor ajuta să obțină un loc bun în clasament.

În sferturi, Buzărnescu şi partenera sa vor înfrunta favoritele numărul trei, rusoaicele Natela Dzalamidze şi Kamila Rahimova, două dintre sportivele favorite la victorie ale turneului WTA 250 de la Linz.