Home > Ştiri mondene > Mihai Trăistariu s-a decis! Se înscrie la Eurovision 2022 și vrea să-l câștige
Ştiri mondene

Mihai Trăistariu s-a decis! Se înscrie la Eurovision 2022 și vrea să-l câștige

Finala Eurovision 2021 a luat prin surprindere o lume întreagă, câștigătorul fiind trupa de rock Maneskin, din Italia. Acest rezultat a stârnit multe reacții în mediul public, ca în fiecare an, iar Mihai Trăistariu a avut și el câte ceva de zis. A luat o hotărâre surprinzătoare, de care publicul se va bucura foarte tare.

Trebuie să amintim că Mihai Trăistariu a participat în anul 2006 la Eurovision cu piesa „Tornero”, care a obținut un punctaj record pentru țara noastră: 172 de puncte. Nu a câștigat competiția, însă și-a câștigat cu această ocazie renumele în industria muzicală.

Și cum România nu a câștigat niciodată Eurovision, iar reprezentațiile țării noastre din ultimii ani au lăsat mult de dorit, Mihai Trăistariu pune piciorul în prag. În anul 2022 vrea să își încerce din nou norocul și să-și reprezinte țara cu mândrie, exact cum a făcut-o în trecut.

Din câte a spus chiar cântărețul, trupa Maneskin, reprezentanții Italiei, nu se numărau printre preferații săi, însă comunitatea rock din toată lumea s-a unit în favoarea lor. Așa că celelalte țări nu au avut nicio șansă în fața lor, în condițiile în care nu s-au bucurat de aceeași susținere.

În aceste condiții, Mihai vrea cu orice preț să se întoarcă în competiția care l-a făcut faimos în întreaga lume. Intenționează ca anul viitor să revină la Eurovision și să fie mai bun ca niciodată, așa că a lansat o invitație compozitorilor. Este dispus că colaboreze cu oricine îi va propune o melodie mult mai bună ca „Tornero” și promite că va da tot ce are mai bun pe scenă.

„Eurovision. Finala. Surpriză totală. Ca și în anul meu – 2006 – rockerii din toată lumea s-au coalizat și Italia a câștigat. Nu era în Top 10 la mine însă, am simțit că sunt artiști. Am simțit că ar putea câștiga. P. S.: Decizia mea e simplă! TREBUIE să mă înscriu în 2022 la Eurovision! Mi-am jurat că voi face tot ce-mi stă în putință să câștig locul I la CEL MAI MARE CONCURS DE MUZICĂ DE PE PĂMÂNT. Aștept piesa aia … cea mai tare! Un … Tornero la pătrat! Găsim? Hai! Curaj, compozitorilor!”, le-a transmis Mihai Trăistariu fanilor săi din mediul online.

Ce părere are Mihai Trăistariu despre reprezentația lui Roxen de la Eurovision

Roxen a fost cea aleasă de România să urce pe scena de la Rotterdam, dar piesa „Amnesia” nu e reușit să treacă de semi-finalele competiției.

Mihai Trăistariu este de părere că prestația tinerei artiste a fost de vină pentru acest rezultat, căci vocea ei nu sună la fel de bine live precum a sunat în studio. În aceste condiții, era previzibil ca România să nu se claseze nici în acest an într-o poziție fruntașă.