Home > Actualitate > Externe > Novak Djokovic, aproape de victoria anului. Echipa sa a ajuns în semifinalele Cupei Davis
Actualitate Externe Sport

Novak Djokovic, nimeni altul decât liderul tenisului masculin din întreaga lume a dus echipa Serbiei în semifinalele Cupei Davis. Marele jucător a reușit să urce pe podium cu victorii obţinute de la simplu şi la dublu. Evenimentul sportiv remarcabil s-a desfășurat miercuri, în ultimul sfert de finală, găzduit de Madrid.

Novak Djokovic, tot mai aproape de marea victorie

Djokovic şi Nikola Cacic au avut un parcurs deosebit și au obținut punctul decisiv al Serbiei în meciul cu Kazahstan, scor 2-1. Aceștia au avut marea reușită prin victoria obţinută în faţa cuplului Andrei Golubev/Aleksandr Nedoviesov cu 6-2, 2-6, 6-3 pe tabela de marcaj.

Sârbii nu au avut încă de la început o zi bună. Mihail Kukuşkin, loc 182 ATP a câștigat în faţa lui Miomir Kecmanovic, actual loc 69 ATP. Kukușkin a dominat partida cu 7-6 (7-5), 6-4, 7-6 (13/11), după trei ore şi 18 minute de joc continuu.

Novak Djokovic a restabilit egalitatea rapid. El s-a impus fără prea multe probleme în a doua competiție la simplu. Novak a cucerit terenul, obțin un 6-3, 6-4 pe tabela de marcaj, luptând cu toate forțele în fața lui Aleksandr Bublik, actual loc 36 ATP. Pentru Novak, iată că aceasta este a 16-a victorie consecutivă la simplu pentru în Cupa Davis.

Djokovic vizează acum a doua sa Salatieră de Argint după cea câştigată în 2010. El este gata să meargă mai departe și dispune de antrenamente în forță, pentru a putea încheia anului așa cum și-a propus.

Chiar astăzi va avea loc ultimul sfert de finală, Rusia – Suedia. Ulterior, vineri se va desfăşura prima semifinală, Serbia – Croaţia, iar sâmbătă a doua, care va opune Germania şi câştigătoarea dintre Rusia şi Suedia. Așadar, în acest weekend vom afla și marea câștigătoare.

Novak Djokovic a fost numărul 1 pentru un record de 345 de săptămâni în total și a terminat anul ATP ca numărul 1 de șapte ori, ceea ce reprezintă un record mondial. Sârbul reușește să se mențină pe primul loc și pare tot mai pregătit, de la un an la altul.