Home > Actualitate > Sport > O calificare istorică! România merge la Campionatul European după 28 de ani
Actualitate Sport

O calificare istorică! România merge la Campionatul European după 28 de ani

După o așteptare lungă de 28 de ani, echipa națională de handbal masculin a României s-a calificat din nou la Campionatul European, marcând o realizare istorică pentru sportul românesc. În ciuda unei înfrângeri recente cu Ucraina, tricolorii antrenați de Xavi Pascual au obținut biletele pentru turneul final al CE2024.

Naționala de handbal masculin a României a reușit să obțină calificarea la Campionatul European după un interval de 28 de ani de la ultima participare. Echipa a obținut această performanță remarcabilă în pofida înfrângerii recente cu Ucraina, scor 26-31, în ultimul meci din grupa preliminară 4. Meciul a avut loc în Germania, iar principalii marcatori ai echipei noastre au fost Stanciuc cu 6 goluri, Negru cu 6 goluri și Humet cu 5 goluri.

România a încheiat grupa pe locul 2, cu 4 puncte, obținute după o victorie împotriva Ucrainei și una împotriva Insulelor Feroe. Clasamentul grupei 4 a fost următorul: Austria pe primul loc, neînvinsă (12 puncte), România pe locul 2 (4 puncte), Ucraina pe locul 3 (4 puncte) și Insulele Feroe pe ultimul loc (4 puncte).

Competiția finală a Campionatului European 2024

Turneul final al Campionatului European din 2024 va avea loc în Germania, între 10 și 28 ianuarie. Din cele 32 de echipe naționale care au participat la calificări, 20 vor obține „biletul” pentru turneul final. Primele două clasate din cele opt grupe preliminare, plus alte patru echipe de pe locul 3 cu cea mai bună linie de clasament, vor face parte dintre cele 32 de echipe de la turneul final.

Patru echipe sunt calificate direct: gazda Germania, alături de medaliatele din 2022 – Suedia, Spania și Danemarca. Franța a obținut și ea calificarea, sâmbătă seară, după 30-27 cu Polonia, urmând să participe la turneul final pentru a 16-a oară consecutiv.

Ultima participare a echipei naționale de handbal masculin a României la un turneu final de Campionat European a avut loc în 1996, când s-a clasat pe locul 9 din 12 echipe participante.