Home > Actualitate > Sport > O nouă înfrângere pentru România. Irina Begu a fost eliminată din sferturile de finală de la Charleston
Actualitate Sport

În lipsa Simonei Halep, restul reprezentantelor României la tenis nu reușesc să ajungă până în finalele turneelor care se desfășoară în această perioadă. După ce Irina Bara a pierdut în proba de dublu de la Bogota, jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a oprit în optimile de finală la turneul WTA de la Charleston. Acesta din urmă este dotat cu premii totale în valoare de 899.500 de dolari. Irina Begu a fost învinsă în două seturi, 6-3, 6-2, de tunisianca Ons Jabeur, favorita numărul patru, în ultima partidă disputată.

România își pierde șansa la finalele turneelor de tenis

Jucătoarea de tenis Irina Begu, ajunsă la vârsta de 31 ani, ocupă locul 66 în clasamentul WTA. Irina a primit un cec de 9.900 de dolari şi 55 de puncte WTA pentru accederea în această fază a competiţiei. Ons Jabeur, favorita numărul 4, reușise să termine meciul cu americana Emma Navarro, întrerupt la jumătatea acestei sătpămâni, la scorul de 6-3, 5-2 pentru tunisiancă, care s-a impus în final cu 6-3, 6-2.

În sferturile de finală, Ons Jabeur va juca împotriva ucrainencei Anhelina Kalinina, care a trecut cu 7-6 (5), 7-5, de franţuzoaica Alize Cornet, cap de serie numărul 12. Tot la ultimele meciuri de la Charleston, principala favorită a turneului de la Marrakech, a fost învinsă în optimile de finală, cu 3-6, 6-4, 6-4, de americanca Amanda Anisimova. Și pentru acestea, următoarele meciuri vor fi destul de puternice, deoarece adversarele sunt favorite la victorie, competițiile fiind susținute doar între jucătoare aflate pe primele locuri ale clasamentului general WTA.