Home > Actualitate > Sport > O nouă performanță de excepție pentru Simona Halep și Sorana Cîrstea
Actualitate Sport

O nouă performanță de excepție pentru Simona Halep și Sorana Cîrstea

Simona Halep și Sorana Cîrstea sunt singurele românce care au reușit să reprezinte România la Indian Wells, după ce Gabriela Ruse și Irina Begu au fost eliminate chiar în prima rundă a turneului WTA. Halep și Cîrstea s-au calificat la WTA 1.000 California, dotat cu premii totale de 8.584.055 dolari.

România are șanse la victoria de la Indian Wells California

Simona Halep a reușit un meci de excepție și a trecut cu 6-2, 6-4, 6-2 pe seturi de reprezentanta Rusiei, Ekaterina Alexandrova. De partea cealaltă, Sorana Cîrstea a trecut cu brio de australianca Ajla Tomljanovic, cu 6-4, 7-5. Halep a ajuns la frumoasa vârstă de 30 de ani și ocupă locul 26 WTA, fiind cap de serie numărul 24. Simona s-a pregătit foarte bine și a avut nevoie doar de o oră și 47 de minute pentru a trece de rusoaica ocupantă a locului 52 WTA.

Halep are mari speranțe la turneul din acest an, în condițiile în cate competiția nu îi este străină, deoarece a câştigat titlul la Indian Wells în 2015. Acum, Halep o conduce pe Alexandrova în meciurile directe cu scorul de 3-2 pe tabela de marcaj, după ce amândouă au obţinut câte o victorie în 2019 și 2021.

Următorul meci va fi unul destul de greu, deoarece Halep o va avea ca adversară pe o jucătoare americană, datorită meciului dintre Claire Liu sau Coco Gauff, aceasta fiind cap de serie numărul 16.

În schimb, Sorana Cîrstea, în vârstă de 31 de ani și loc 27 WTA, cap de serie numărul 26, a trecut de Tomljanovic, sportiva de 28 de ani și loc 39 WTA, după un meci care a durat o oră şi 35 de minute.

Următoarea adversară a Soranei va fi învingătoarea dintre franţuzoaica Alize Cornet. Aceasta din urmă este o jucătoare foarte puternică, actual cap de serie numărul 33 și va juca un meci cu Ana Kalinskaia. Câştigătoarea meciului va ajunge în confruntare directă cu Sorana.

Cele două românce şi-au asigurat fiecare 54.400 de dolari şi 65 de puncte WTA.