Home > Actualitate > Sport > O veste tristă a lovit din nou lumea fotbalului. Portarul Christophe Revault a murit la doar 49 de ani
Sport

Cei care au făcut din fotbal o adevărată pasiune și urmăresc cu mare atenție toate meciurile echipelor internaționale de fotbal, au auzit măcar o dată de Christophe Revault. Portarul a devenit renumit la noi în țară în 1997, când cei de la PSG au învins Steaua București cu 5-0. Toată lumea l-a felicitat pe portar, deoarece a reușit să apere fiecare tentativă de gol a steliștilor.

Lumea fotbalului mondial este în doliu, iar apropiații bărbatului sunt încă în șoc, deoarece nimic nu părea să prevestească ceea ce avea să se întâmple. Momentan nu s-a aflat cu exactitate cauza decesului lui Christophe Revault, însă o anchetă este acum în desfășurare pentru a face lumină în acest caz.

Portarul a devenit recunoscut de către multă lume după meciul memorabil care a avut loc la București în 1997. În acel an Steaua trebuia să treacă de cei de la PSG pentru a se putea califica în preliminariile Champions League, însă Revault a dat dovadă de foarte multă atenție și concentrare apărând poarta „ca un leu”, așa cum scriau ziarele de pe atunci.

Deși avea doar 49 de ani, Christophe Revault a activat la o mulțime de echipe foarte cunoscute înainte de a se pensiona, echipe precum Le Havre, PSG, Stade Rennes și Toulouse.

Meciul a fost vândut de către români

Multă lume a contestat la acea vreme scorul pe care cei de la PSG l-au obținut contra celor de la Steaua București, deoarece exista o discrepanță prea mare între echipe. Cu alte cuvinte, se pare că cele două echipe trebuiau să joace două meciuri, urmând ca echipa care are cele mai multe goluri înscrise să se califice în următoarea etapă.

În prima fază, steliștii au câștigat meciul cu 3-2, urmând ca cei de la UEFA să anuleze cele 2 goluri înscrise de PSG, drept pedeapsă că au lăsat să intre pe teren un jucător ce nu avea dreptul să participe la meciul respectiv. În cea de-a doua fază, meciul a fost unul cu totul diferit, deoarece steliștii nici măcar nu s-au opus încercărilor de a înscrie a celor de la PSG.

În minutul 45, când s-a luat prima pauză, cei de la PSG conduceau deja cu scorul de 4-0, urmând ca după 10 minute de la începerea celei de-a doua reprize să înscrie încă un gol. Fanii au contesta întreg meciul și o mulțime de lume a susținut atunci că românii au ales să vândă meciul și să îi lase pe parizieni să câștige.