Home > Actualitate > Sport > Performanță remarcabilă pentru Ana Bogdan. Jucătoarea de tenis s-a calificat în optimile de finală de la Istanbul
Actualitate Sport

Ana Bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a reușit să își câștige un loc în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Istanbul. Turneul este dotat cu premii totale de 239.477 de dolari, iar Ana a reușit victoria după ce a trecut, marți, de croata Ana Konjuh, cu 6-4, 6-3.

Ana Bogdan a ajuns în optimile de finală

Ana Bogdan, sportiva în vârstă de 29 de ani, a obținut victoria după o oră și 24 de minute, în fața unei jucătoare de 24 de ani, mai bine clasată în ierarhia mondială (locul 63 WTA). Meciul a fost unul destul de bun, în care ambele jucătoare au dat tot ce au putut pentru a domina competiția.

Românca a fost condusă în primul set cu 3-1, însă și-a revenit destul de rapid și a câștigat trei ghemuri la rând și s-a impus cu 6-4 în primul act. Konjuh a condus și în setul secund cu 3-1, după care Ana Bogdan a luat cinci ghemuri în lanț.

Konjuh a reușit 5 ași și a comis 5 duble greșeli. De partea cealaltă, Ana Bogdan a încheiat cu 4 duble greșeli, însă a reușit să domine meciul până la final. Ana Bogdan și-a asigurat un cec de 3.675 de dolari și 49 de puncte WTA. În prezent, Ana Bogdan ocupă locul 90 în clasamentul mondial al celor mai bune jucătoare.

În optimi, românca o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, a treia favorită, victorioasă cu 6-2, 6-0 în fața conaționalei Marina Melnikova. Meciul se anunță încă de pe acum unul greu, deoarece ambele jucătoare sunt destul de bine pregătite.

Sorana Cîrstea, campioana en titre și a doua favorită de data aceasta, a furnizat marea surpriză și a reușit să se califice, în meciurile din a doua zi a săptămânii, în optimi, după ce a trecut cu 6-4, 6-1 de Kamilra Rahimova (Rusia). Pentru Sorana, următoarea sa adversară va fi olandeza Arantxa Rus, care a dispus cu 6-3, 6-1 de turcoaica Ipek Oz.