Home > Actualitate > Sport > Revenire spectaculoasă pentru Halep. Simona s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma
Actualitate Sport

Simona Halep

Deși în ultima perioadă nu a rezistat prea mult în turneele de tenis, Simona Halep își revine din nou și cucerește rapid un nou meci. Jucătoarea română de tenis a reușit să se califice astăzi în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma.

Simona Halep, în turul doi la Roma

Turneul este extrem de râvnit, deoarece este dotat cu premii totale de 2.527.250 de euro. Simona Halep a reușit performanța zilei, după ce a dispus cu 6-4, 6-4 de franțuzoaica Alize Cornet. Halep în vârstă de 30 de ani și ocupanta locului 21 în clasamentul WTA a obținut victoria după o oră şi 25 de minute.

Fiecare jucătoare a comis câte 4 duble greșeli, însă reprezentanta României și-a revenit rapid și a servit net mai bine decât Cornet, sportiva în vârstă de 32 de ani și ocupanta locului 39 în clasamentul WTA. Halep a încheiat cu 15 mingi direct câștigătoare, față de 14 ale adversarei, ambele având câte 24 de erori neforțate, conform site-ului oficial al turneului.

Primul set a început cu trei break-uri, iar la scurt timp, Simona Halep a preluat controlul și s-a desprins la 5-1. Românca nu a reușit să încheie setul din primele încercări, permițându-i adversarei să câștige trei ghemuri la rând, însă s-a impus cu 6-4 pe tabela de marcaj și a dominat întreaga partidă.

În setul următor, debutul a fost unul oarecum egalat cu ușurință, cu două ghemuri de fiecare parte, însă nu mult a durat până când Simona Halep s-a distanțat la 5-2, dar din nou nu a încheiat partida fără drept de apel. Halep s-a impus cu 6-4, după ce a lăsat-o pe Cornet să fie tot mai aproape de cucerirea tabelei de marcaj.

Cornet are acum 4-2 în meciurile directe cu Simona, după ce le câștigase pe ultimele trei, inclusiv anul acesta în optimi la Australian Open, cu 6-4, 3-6, 6-4, acolo unde Halep a cedat din cauza problemelor de sănătate.  Ei bine, pentru victoria de azi, Simona și-a asigurat un cec de 13.176 de euro și 60 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe americanca Danielle Collins (28 ani, 9 WTA), cu care e la egalitate în meciurile directe, 1-1. Se pare că Simona Halep are un titlu la Roma, în 2020, dar și finale jucate în 2017 și 2018.