Home > Actualitate > Sport > Rezultate istorice pentru Irina Begu și Andreea Mitu! Cele două sportive s-au calificat la dublu, la Cluj
Actualitate Sport

A fost o zi istorică la Cluj, acolo unde cele mai bune sportive din lume au făcut spectacol pe terenul de tenis, atât la probele de simplu, cât și la dublu. Perechea română Irina Begu/Andreea Mitu s-a calificat în această după amiază în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis Transylvania Open WTA 250. Evenimentul sportiv are loc în BT Arena din Cluj-Napoca şi este dotat cu premii totale de 235.238 de dolari. Reprezentantele României au încheiat partida cu o victorie de 6-4, 6-3 în faţa cuplului Amina Anşba din Rusia și /Anastasia Detiuc din Cehia.

Reprezentantele României prind  mai mult curaj pe teren propriu

Sportivele Begu şi Mitu au jucat exemplar chiar dacă au avut un meci greu. Ele au obţinut victoria după o oră şi 15 minute, devenind a treia pereche din România care atinge sferturile la Cluj-Napoca. Au mai avut rezultate de excepție și Monica Niculescu/Gabriela Ruse şi Alexandra Ignatik/Andreea Prisăcariu.

Prin reușita de astăzi, Irina Begu şi Andreea Mitu şi-au asigurat un cec de 2.300 de dolari şi 60 de puncte pentru clasamentul mondial WTA. Potrivit programului organizatorilor, cele două ajung direct în sferturi și vor juca împotriva favoritelor numărul trei. Este vorba despre Niculescu/Ruse. Așadar, indiferent de rezultate, după succesul de astăzi, România va avea sigur o pereche în semifinalele de la Cluj.

De altfel, ucraineanca Anhelina Kalinina este cap de serie numărul opt și este prima jucătoare care s-a calificat în sferturi la Transylvania Open, după 6-2, 6-2 cu germanca Anna-Lena Friedsam. Cea de-a doua favorită la evenimentul sportiv de la Cluj este Anett Kontaveit, din Estonia. Aceasta a dominat meciul cu Aleksandra Krunic, din Serbia, câștigând cu 6-3, 7-5 pe tabela de marcaj. În sferturi, Kalinina o va înfrunta pe Kontaveit sau pe belgianca Alison van Uytvanck, în funcție de cum vor câștiga acestea meciurile pe care le mai au de disputat.