Home > Actualitate > Sport > Robert Glință a ratat calificarea în finala celei de-a doua probe de la Mondiale. El a fost sub linie, pe locul șase
Sport

Sursa Foto: Laurent Lairys / ABACAPRESS.COM

Robert Glință este unul dintre sportivii români care se pot lăuda cu  rezultate foarte bune. După ce a reușit să obțină vineri, o nouă medalie de bronz în proba de 100 de metri de la Mondiale, sportivul român a ratat la limită calificarea din finala probei de 25 de metri.

Sâmbătă, el a participat la a doua probă de la mondiale

Sâmbătă, sportivul a participat la cea de-a doua probă în bazin de 25 de metri, de la Campionatele Mondiale, care s-au desfășurat zilele acestea la Abu Dhabi. Glință a reușit o calificare în semifinale, după ce timpul scos de acesta a fost de 23,58 secunde, o reușită importantă, în condițiile în care, diferența dintre sportivul care s-a clasat primul loc în serii și ocupantul locului 24 a fost de doar 9 zecimi de secundă, după cum notează Ziare.com.

În timpul semifinalelor care au avut loc sâmbătă după-amiază, Robert Glință, care a înotat pe culoarul 1, a scos un timp ce 23.28 și a reușit să termine pe locul șase. Acesta nu a reușit să se califice în finală, diferența dintre el și ultimul sportiv calificat a fost de doar două sutimi.

Glință a obținut vineri, medalia de bronz la Mondiale

Cu toate acestea, Robert Glință a avut și o performanță în cadrul Campionatelor Mondiale de înot de la Abu Dhabi, unde a reușit să obțină o medalie de bronz în proba de 100 de metri spate, într-un bazin de 25 de metri. Timpul scos de Glință a fost de 49.60 secunde.

Primul loc la această probă a fost adjudecat de americanul Shaine Kasas, care a obținut medalia de aur după ce a scos un timp de 49,23, iar medalia de argint i-a revenit sportivului rus Kliment Kolesnikov, a cărui timp a fost de 49,46.

Această medalie este prima pe care sportivul român o obține la o ediție de Campionat Mondial din postura de senior, după cum a anunțat CS Dinamo, clubul sportiv la care este legitimat Glință. În mesajul publicat, clubul l-a felicitat pe sportiv, dar și pe antrenorii acestuia.

Robert Glință nu este singurul înotător român care a evoluat la Mondiale. România a mai fost reprezentată de David Popovici, Alexandra Dobrin, George-Alexandru Stoica-Constantin şi de Bianca Costea.

După cum a declarat Camelia Potec, președinta Federației române de Înot, pentru Digi24, competiția este foarte puternică, iar majoritatea sportivilor sunt în formă.