Home > Actualitate > Sport > Robert Glință, performanță de excepție la Jocurile Olimpice
Actualitate Sport

Robert Glință, performanță de excepție la Jocurile Olimpice

România reușește să fie din nou în topul țărilor cu cei mai buni sportivi din lume. Țara noastră participă în aceste zile la Jocurile Olimpice de la Tokyo. La probele de natație, Robert Glinţă a reușit să fie din nou printre cei mai buni.

Glință, o nouă performanță

Acesta a înotat la capacitatea sa maximă, în finala probei de 100 m spate. Proba a fost  desfăşurată chiar în această dimineaţă la Aquatics Centre, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Deși a depus toate eforturile necesare, Glință nu a reuşit o clasare mai bună de locul opt, la fel ca acum patru ani la Rio.

Argeșeanul Robert Glinţă a luat startul de pe culoarul opt. Cu forțe proaspete și un antrenament înainte, sportivul de performanță  a început bine şi ocupa locul patru la jumătatea cursei. Ghinionul a făcut ca pe ultimii metri să nu mai reuşească să-şi plaseze sprintul său la fel ca de obicei şi a încheiat cursa pe ultimul loc (52sec95/100). Cu toate acestea, rezultatul lui Glință este unul bun, deoarece a evoluat în concurs cu un timp clar mai bun decât în serii şi semifinale, anunță Agerpres.

Medalia de aur la 100 m spate a fost cucerită de rusul Evgheni Rilov. Acesta a reușit să ia locul mult râvnit de sportivi, datorită timpului scos de 51sec98/100. Podiumul a fost completat de conaţionalul său Kliment Kolesnikov (52sec00) şi de americanul Ryan Murphy (52sec19/100).

7. Mitch Larkin (Australia) – 52sec79/100
  8. Robert Glinţă (ROMÂNIA) – 52sec95/100.

Robert Glință va continua să se antreneze în acest an pentru viitoarele competiții internaționale.

El a fost campion mondial de juniori la 100 m spate în 2015 cu un timp de 54,30 secunde (în bazin olimpic), calificându-se pentru Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro. Sportivul este recunoscut în întreaga lume, deoarece deține recordul mondial pentru juniori și recordul național pentru seniori pe această distanță.

A fost singurul înotător român care a ajuns în faza finalelor la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro, iar acum, la Jocurile de la Tokyo.