Home > Actualitate > Sport > România a învins Puerto Rico la Campionatul Mondial de Handbal. A fost stabilită următoarea adversară
Actualitate Sport

România își adjudecă victoria, după ce a reușit să învingă echipa reprezentativă din Puerto Rico, cu scorul de 43-20, în cel de-al doilea meci, a grupei a doua, din cadrul Campionatului Mondial la handbal feminin. Cu toate acestea, evoluția româncelor l-a nemulțumit pe selecționerul Adi Vasile.

Meciul a fost unul modest

Fetele din naționala de handbal a României au ieșit victorioase în meciul jucat, sâmbătă, la Castello, în Spania. Însă, în comparație cu meciul excepțional avut cu Olanda, evoluția cu jucătoarele din Puerto Rico a fost una destul de modestă. În condițiile în care portoricanele au suferit o serie de înfrângeri în meciurile avute cu Olanda, Suedia și Norvegia, potrivit gsp.ro

În primul sfert de oră prestația tricolorelor a fost plină de greșeli, din acest motiv la scorul de 7-5, Adi Vasile a cerut un timeout. Selecționerul a fost surprins ridicând tonul și atenționându-le pe fete că ”nu e o joacă”. Acesta a fost nevoit să ruleze întregul lot, deși meciul era disputat contra celei mai slabe echipe de la campionat. Adi Vasile a decis să o lase deoparte pe Crina Pintea, care a avut o prestație excepțională și a depus foarte mult efort în meciul cu Olanda.

Startul reprizei secunde a fost unul bun

După această mustrare, echipa României a avut un joc mult mai bun, reușind să intre în pauză cu scorul de 20-9, avansul față de reprezentativa din Puerto Rico fiind de 11 goluri. În cea de-a doua repriză, româncele au avut parte de un start bun, reușind să marcheze șase goluri consecutive. Însă după acest moment au început să apară din nou erori.

Selecționerul nu a fost mulțumit nici de finalul meciului. Acesta a avut o ieșire nervoasă cauzată de problemele din defensivă, dar și de deciziile luate de arbitrii. Ieșirea a fost imediat taxată cu un cartonaș galben.

În urma acestei partide, Lorena Ostase a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului. Ea a reușit să marcheze 6 goluri.

După acest meci, România a ajuns pe locul 4 în grupa principală de la Campionatul Mondial. Tricolorele mai au de jucat un singur meci, contra Suediei, care se va disputa luni, de la ora 19:00. Doar primele două echipe care se clasează ajung să se califice în sferturile de finală.