Home > Actualitate > Sport > România a ocupat locul al doilea la Campionatele Balcanice de atletism. Iată câștigătorii
Sport

România este încă odată pe lista celor mai buni sportivi ai lumii. Țara noastră a ocupat locul al doilea la Campionatele Balcanice de atletism Under-20 de la Istanbul. Competițiile au fost organizate sâmbătă și duminică. România a reușit astfel să fie pe locul doi, după Turcia, dar înaintea Serbiei.

România a cucerit 20 medalii, dintre care 6 de aur, 9 de argint și 5 de bronz, în timp ce Turcia a câştigat 32 de medalii (9-10-13), Serbia a încheiat anul acesta top 3, cu un număr de 19 medalii (6-8-5).

În prima zi de weekend, țara noastră a reușit performanțe notabile, iar sportivii români au obținut opt medalii, două de aur, patru de argint și două de bronz. Medaliile de aur au fost adjudecate de sportivul Andrei Remus Niculiţă la 400 m (47.28) și de Maria Mihalache la 100 m (11.85). Argintul a fost luat de Andrei Ihnatiuc la 5.000 m (14:48.57), de ștafeta masculină de 4×100 m (Alexandru Şendrea, Simon Denis Toma, Andrei Remus Niculiță, Beniamin Duicu – 42.26), Larisa Talpiş la 800 m (2:08.32) şi Mădălina Sîrbu la 3.000 m (9:46.95).Ultimele două medalii de bronz au fost adjudecate de Adrian Marian Bondoc la 400 m (48.45) și Alesia Dospin la triplusalt (12,99 m).

Duminică, potrivit Federației Române de Atletism, bilanțul a fost de 12 medalii (4-5-3). În total, pentru acest an, numărul medaliilor este impresionant, ajungând la 20 doar din acest weekend.

Medalii pe bandă rulantă pentru sportivii români

Aurul a fost adus de ștafeta masculină de 4×400 m (Simon Denis Toma, David Laurenţiu Gudi, Adrian Marian Bondoc, Andrei Remus Niculiţă – 3:11.08), de Talida Sfarghiu la 1.500 m (4:21.48), de Mădălina Sîrbu la 5.000 m (17:04.22) și de Maria Mihalache la 200 m (24.27). Toți timpii au fost record pentru sportivii români.

Medalii de argint au ajuns la mai mulți sportivi. Ei bine, la această competiție, argint au cucerit Adrian Marian Bondoc la 800 m (1:52.50), Ioana Știrbu la săritura în lungime (6,08 m), Frederica Apostol la săritura în înălțime (1,79 m), Corina Pantea la aruncarea ciocanului (53,50 m). Tot la Campionatele Balcanice 2021, ştafeta feminină de 4×400 m a adus argint pentru Ștefania Zediu, Emma Zach, Claudia Costiuc și Larisa Talpiș – 3:42.78.

Au fost și sportivi români care au reușit să obțină medalii de bronz la marile competiții. Astfel de medalii au ajuns la Mihai Robert Dumitru la 3.000 m obstacole (9:16.47), Răzvan Doroftei la săritura cu prăjina (4,40 m) şi de Rut Cristina Vasile la 5.000 m (17:09.02).

La ediția cu numărul 51 a Campionatelor Balcanice rezervate juniorilor 1 (U20), potrivit listei publicate de membrii Federației Române de Atletism, România a reușit să trimită un număr impresionant de sportivi. Mai exact, țara noastră a fost reprezentată de 50 de atleți, dintre cei mai bine pregătiți. Este vorba despre 21 de persoane de sex feminin și 29 de sportivi de sex masculin. Raportat la numărul de concurenți, numărul de medalii obținut de această dată de România este destul de bun.