Home > Actualitate > Sport > România a ratat Campionatul Mondial din 2022. Rădoi a anunțat că renunță oficial. Ce a transmis selecționerul
Actualitate Sport

Naţionala de fotbal a României a învins Liechtensteinului cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, la Vaduz. Meciul a avut loc în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022. Degeaba a fost o victorie, căci marele final a adus tot o înfrângere. Mai exact, deși selecționata a câștigat, nu a putut să prindă barajul de calificare la turneul final. După meci, antrenorul Mirel Rădoi a anunțat că renunță oficial la echipă.

Rădoi pleacă de la naționala României

După ce că nu a reușit nici măcar să ajungă la Campionatul din 2022, România pierde și antrenorul. Echipa trece din nou printr-un moment destul de greu.

Este ultima conferință de presă ca selecționer. Am luat decizia, cred că e normală dacă nu am reușit să mă clasez pe primele două locuri. Cred că este cel mai bun lucru pe care-l pot face, să-mi asum eșecul prin a nu continua. Nu există o demisie, contractul se încheie. Am luat decizia finală de a nu continua”, a spus Rădoi la conferința de presă de după meci.

Tricolorii depindeau de situația în care Islanda trebuia să nu piardă cu Macedonia de Nord, pentru a termina pe locul secund. Ei s-au impus prin golurile marcate de Dennis Man (8), Nicuşor Bancu (87), însă nu au beneficiat de nordici, deoarece au fost învinşi cu 3-1 la Skopje. Spectacolul fotbalistic purtat cu selecționata Liechtensteinului a fost unul extrem de puternic, având în vedere nenumăratele ocazii de gol de la poarta lui Benjamin Buchel.

România a deschis scorul în minutul  8 și părea să promită mult în fața adversarilor. Stanciu a centrat în careu, dintr-un corner perfect, de pe stânga, apoi Rus a deviat mingea până la Man, care a reluat imparabil de la 3 metri și astfel s-a ajuns la 0-1 pe tabela de marcaj. Meciul a fost unul greu, iar până la pauza, Man a ratat, deși era singur cu portarul, în minutul 37. O altă încercare a mai fost făcută de Ivan, în minutul 43.

În partea a doua meciului, Puşcaş a încercat să ajute naționala în minutul 46, însă nu a făcut decât să rateze din cinci metri. O altă încercare a fost făcută de Stanciu în minutul 52 și de Ivan, un minut mai târziu, însă măcar unul nu a reușit să treacă de Buchel. În minutul 55 Bancu a avut o altă încercare, însă nu a avut precizie, iar Buchel a închis din nou loviturile date de Ivan și Rus, în minutele 61 și 66

După mai multe încercări, Manea a trimis în plasa laterală, iar Bancu și-a mai încercat norocul o singură dată și a încheiat șansele meciului, în minutul 87, cu un şut incredibil, de la 22 de metri, dar care s-a dus direct în vinclu. Pentru căpitanul Universităţii Craiova a fost primul gol marcat la echipa naţională. Mirel Rădoi l-a adus la naționala României pe Enes Sali, născut pe 23 februarie 2006, care devine astfel cel mai tânăr tricolor din istoria naționalei de fotbal.