Home > Actualitate > Sport > România, marea perdantă a zilei. Horia Tecău/Kevin Krawietz au ratat semifinalele de la Roland Garros
Sport

krawietz-tecau

România înregistrează un eșec răsunător în lumea tenisului. Perechea româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz, speranța țării noastre la marile premii, a fost învinsă de cuplul columbian Juan Sebastian Cabal/Robert Farah. Adversarii au învins, fără drept de apel, cu 6-2, 6-7 (3-7), 7-5. Meciul a avut loc astăzi, la Paris, în sferturile de finală ale probei masculine de dublu din cadrul turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului.

Tecău şi Krawietz, lideri de serie numărul nouă, s-au înclinat după două ore şi 29 de minute în faţa favoriţilor numărul doi. Echipa lui Tecău a depus eforturi supraomenești să învingă, însă oboseala cumulată de la ultimele meciuri și-a spus astăzi cuvântul.

Sud-americanii au reușit să conducă seturile încă de la debutul competiției. Aceștia au început în mare putere și au câştigat primul set, fără prea mult chin, cu 6-2, după ce au avut 4-0. În actul următor, cele două perechi au mers cap la cap până în tiebreak, acolo unde Tecău şi Krawietz au reuşit să încline scorul, reușind astfel un 7-3. Tecău şi partenerul său au început bine setul decisiv, conducând cu 2-0, 3-1 şi 4-2, fiind cotați ca favoriți la victorie. Ei bine, lucrurile s-au schimbat brusc, iar soarta meciului s-a schimbat în dezavantajul lui Tecău. Acesta și partenerul său au încercat un nou scor, dar nu au reuşit să îşi păstreze avantajul de un break, fiind egalaţi, 4-4. Cabal şi Farah au reuşit un nou break la 6-5 în favoarea lor, adjudecând astfel victoria cu scorul de 7-5.

Mai mult, sud-americanii au încheiat cu 4 aşi şi 8 duble greşeli, în timp ce Tecău şi Krawietz au avut 2 aşi şi 6 duble greşeli, anunță organizatorii competiției.

Ulterior, după ce toate procentajele la serviciu au fost apropiate, diferenţa s-a făcut la mingile de break, Tecău şi colegul său fructificând doar una din nouă oportunităţi (4/8 pentru columbieni). Potrivit datelor, Tecău şi Krawietz vor primi un cec de 49.853 de euro şi 360 de puncte ATP al dublu.

Aceasta nu este singura înfrângere înregistrată de echipa lui Tecău în ultima perioadă. Amintim că pe data de 25 aprilie, Horia Tecău şi Kevin Krawietz au fost învinşi de Cabal şi Farah, cu 6-4, 6-2, în finala turneului de la Barcelona.

Tecău şi Krawietz au două finale jucate anul acesta, la Rotterdam şi Barcelona, ambele de răsunet atunci când vine vorba despre implicarea lor pe teren. Cu toate acestea, ratarea de astăzi îi face să piardă șansa către marele premiu de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului. Mai mult ca sigur, aceștia vor încerca să se antreneze pentru următoarele competiții de la nivel mondial, fără să lase înfrângerea de astăzi să le afecteze cariera. Cu punctele ATP la dublu primite în meciul de azi, cei doi se mențin pe pozițiile superioare ale clasamentului.

Cele mai notabile reușite ale al lui Horia Tecău la Roland Garros sunt cele în care românul a fost aproape de meciurile sferturilor de finală, prima oară în 2015. Acum, acesta a egalat performanța și chiar a sperat că o va depăși. De partea cealaltă, Krawietz deține două titluri consecutive, în 2019 şi 2020, alături de conaționalul Andreas Mies.