Home > Actualitate > Sport > Simona Halep a aflat cine este adversara sa de la Cincinnati
Actualitate Sport

Simona Halep a aflat cine este adversara sa de la Cincinnati

Simona Halep, actual loc 13 mondial și cap de serie 12, va evolua împotriva jucătoarei reprezentantă a Statelor Unite ale Americii, Jessica Pegula, locul 30 mondial, în turul doi al turneului de categorie 1.000 de la Cincinnati.

Jessica Pegula a trecut în primul tur de sportiva italiană Camila Giorgi, locul 71 mondial, scor 6-2, 6-2.

Halep și Pegula nu au mai avut parte de meciuri până în acest moment.  Meciul din turul doi va avea loc în noaptea de miercuri spre joi, în jurul orei 02.00, pe terenul 3 de la Cincinnati. Halep are speranțe mari la victorie, însă nu știe sigur dacă va ajunge să domine toată competiția, având în vedere problemele de la picior pe care le are de la ultima accidentare.

Acum, la Cincinnati, Halep speră să se întoarcă acasă cu marele premiu. Aceasta a avut și o victorie aseară, în fața polonezei Magda Linetti.

Halep (13 WTA) s-a calificat în turul secund la turneul WTA 1000 de la Cincinnati, după un meci de mare luptă cu poloneza Magda Linette (44 WTA), scor 6-4, 3-6, 6-1 pe seturi. La final, aceasta s-a arătat extrem de mulțumită de victorie și pare mai motivată ca niciodată. Este prima dată când Simona zâmbește cu adevărat pe teren, după accidentarea care a făcut-o să rateze Roland Garros, Wimbledon și Jocurile Olimpice.

A fost un meci dificil, mai ales după această pauză. Și ea a jucat bine, un tenis puternic, a fost greu să returnez mingea, am continuat să lupt și mă bucur că am putut câștiga primul meu meci după revenire.

Sunt foarte tristă că nu am putut câștiga un titlu aici, am pierdut 3 finale, e unul dintre cele mai bune locuri pentru a juca. Mereu dau totul aici și am simțit dragostea publicului. Vreau să mulțumesc tuturor pentru prezență. Mă bucur să vă avem înapoi, tenisul e mult mai frumos cu voi în tribună” a spus Halep, la scurt timp după meci.

Halep, dezamăgită la primul meci jucat după accidentare

Primul meci disputat de Simona Halep după ce trecut de primele zece locuri WTA a fost turneul de la Montreal. Aceasta a jucat împotriva sportivei Danielle Collins. După un meci care a durat două ore și 55 de minute, Simona Halep s-a lăsat învinsă de Collins, deoarece aceasta nu a mai putut domina partida, din cauza accidentării la picior. Meciul a avut scoruri decisive, obținute cu nervi și încercări din ambele părți, fiind terminat cu 6-2, 4-6 și 4-6 pe seturi.  Cu toate acestea, deși a fost profund afectată de înfrângere, Simona Halep a recunoscut că se aștepta cumva la o astfel de pierdere, deoarece ea a revenit după trei luni de pauză.