Home > Actualitate > Sport > Simona Halep a ajuns în semifinalele turneului WTA Stuttgard! Când are loc meciul pentru calificarea în finală
Sport

Simona Halep este într-o formă de zile mari! Frumoasa noastră sportivă a intrat pe teren după o pauză de aproximativ o lună și pare decisă să intre în posesia bolidul Porsche pus la dispoziția câștigătoarei turneului WTA de la Stuttgart. Aseară a făcut din nou o figură extrem de frumoasă pe teren, reușind să o învingă pe rusoaica Ekaterina Alexandrova cu scorul de 6-1, 6-4. Românca nu este chiar în cea mai bună formă din cauza accidentării la umăr și nu poate servi puternic, așa cum ne-a obișnuit pe parcursul carierei sale. Cu toate acestea, are o evoluție frumoasă în concurs și șanse mari să ajungă în finală.

Cele două sportive s-au întâlnit ieri pe teren pentru a patra oară, iar scorul dintre ele era de 2-1 pentru Ekaterina Alexandrova. Simona Halep a reușit să egaleze acest scor propriu și să se califice în semifinalele turneului WTA de la Stuttgart. Primul set nu a fost deloc unul greu, românca reușind să obțină victoria după doar 22 de minute de joc. În setul al doilea, adversara ei a ridicat puțin nivelul, însă nu a avut șansa la o victorie. La finalul meciului, Simona Halep a mărturisit că nu este turneul ei preferat, însă are zgura în avantaj, având o șansă mare să ajungă până în finală. În declarațiile sale, sportiva a mărturisit că nici în acest meci nu a avut probleme cu umărul. Victoria îi aduce Simonei Halep 26.130 de euro în conturi, dar și 185 de puncte WTA.

„Știam ce trebuie să joc contra ei, m-a învins acum câteva săptămâni. Am fost solidă pe serivicu, este o jucătoare care dă foarte drept, foarte apăsat. Este foarte greu să dai mingea cât se poate de lung. În setul doi și-a ridicat puțin nivelul, eu cred că am făcut un pas în spate și am așteptat mai mult. Nu am simțit durere nici azi, dar în continuare nu voi servi la putere maximă și cred că am jucat foarte bine după o perioadă foarte lungă. Învăț lecția când pierd un meci și încep să joc mai bine. Am avut încredere că pe zgură este șansa mea. Îmi place suprafața și mă simt mai bine pe zgură. De la zi la zi am jucat mai bine, din punctul meu de vedere. Sper a treia oară să fie cu noroc și să mă calific în finală, terenul poate nu e preferatul meu, pentru că alunecă, dar e zgură, e un plus pentru mine. Dacă mâine voi lupta, am șansa mea să câștig”, a spus Simona Halep, pentru Digi Sport.

Simona Halep și-a aflat adversara din semifinalele! Meciul se va disputa sâmbătă

Astăzi o așteaptă o nouă zi de meci pe sportiva noastră. Simona Halep, locul 3 WTA, o va întâlni pe terenul de zgură de la Stuttgart pe Aryna Sabalenka, locul 7 WTA. Confruntarea va avea loc în jurul orei 19.30, ora României.

Cele două sportive se află la a cincea întâlnire, între ele fiind un scor de 3-1 pentru româncă. Sabalenka a reușit să se impună în fața Simonei Halep doar în 2020, în sferturile de la Adelaide, obținând un scor de 6-4, 6-2. Românca a câștigat în fața jucătoarei din Bularus două meciuri în 2018: în sferturi la Shenzhen și semifinale la Cincinnati. Anul trecut a reușit să o învingă pentru a treia oară, Simona Halep obținând scorul de 3-6, 6-2, 6-2 în sferturile de la Dubai.

Dacă Simona Halep reușește să se impună în fața Arynei Sabalenka, va ajunge în finală cu una dintre câștigătoarele celei de-a doua semifinale disputată între Ashleigh Barry, locul 1 mondial și Elina Svitolina, a patra favorită.