Home > Actualitate > Sport > Simona Halep a câștigat primul său meci din 2022. Îndrăgita sportivă a făcut primele declarații
Actualitate Sport

Breaking: Simona Halep a câștigat primul său meci din 2022. Îndrăgita sportivă a făcut primele declarații

Sursă foto: Profimedia

Halep, victorie este scris pe numele tău! În ciuda tuturor problemelor de sănătate cu care s-a confruntat, îndrăgita jucătoare de tenis a bifat o victorie astăzi, împotriva sportivei Destanee Aiava, în primul tur la Melbourne Summer Set 1 WTA 250, turneu dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani. Halep a condus cu 6-4, 6-2.

Simona Halep bifează prima victorie spectaculoasă de la acest început de an

Halep, sportiva care a ajuns la frumoasa vârstă de 30 ani, și actual loc 20 în clasamentul WTA, a doua favorită a turneului, a câștigat după o oră și 18 minute în fața unei adversare venite din calificări, în vârstă de 21 ani și loc 316 WTA. La finele competiției, Simona a făcut declarații și s-a arătat extrem de bucuroasă și de motivată de victoria obținută astăzi.

Mă bucur că am câștigat acest meci, din noiembrie nu am mai jucat nicio partidă. 2021 a fost poate cel mai greu an al carierei. Mă bucur foarte mult că m-am întors în Australia, această țară are un loc important în inima mea. Acum sunt sănătoasă și sunt gata de următorul meci, mă simt bine pe teren. Sper să mă refac cât mai repede și să joc cel mai bun tenis al meu”, a spus Halep după meci.

Halep, care a mai jucat anul acesta al dublu, alături de Gabriela Ruse a pierdut în fața cuplului Bernarda Pera/Katerina Siniakova. Ei bine, iată că de data aceasta, Simona o va înfrunta în optimi chiar pe Ruse.

Fostul lider mondial a început meciul în forță, cu ocazii monumentale și cu break, însă nu mult a durat până când a părut slăbită și a pierdut două ghemuri la rând. Aiava a profitat de moment, a preluat rapid controlul și a condus de trei ori, până la 4-4, când Halep a reușit un break la zero, încheind apoi setul cu 6-4 scor direct pe tabela de marcaj. Ulterior, Halep și-a reveni în forță și a cucerit tot actul doi, terminând cu 6 la 2.

Simona Halep a învins-o pe Aiava și la prima lor confruntare, în 2018, în primul tur la Australian Open, cu 7-6 (5), 6-1. Și acum, istoria se repetă. Cu această victorie, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari și 30 de puncte WTA. Începutul este unul promițător pentru Simona.

Halep și Ruse au mai fost adversare o singură dată, pe timpul lui 2021, la Transylvania Open, marele eveniment sportiv de la Cluj. La acel meci, Simona Halep a fost extrem de puternică și s-a impus cu 6-1, 6-2 în primul tur. Acum, cele două se vor confrunta din nou. Dacă nu ar avea problemele de sănătate cu care se confruntă de când cu accidentarea la picior, Halep nu ar rata niciun meci, însă aceasta speră că 2022 îi va aduce măcar calificarea în top 10 WTA.

Rezultatele înregistrate azi, în primul tur la Melbourne Summer Set 1:

• Veronika Kudermetova (Rusia/N.3) – Viktoria Kuzmova (Slovacia) 7-6 (4), 7-6 (6);
  • Clara Burel (Franţa) – Shuai Zhang (China) 6-3, 7-6 (6);
  • Qinwen Zheng (China) – Mai Hontama (Japonia) 4-6, 6-2, 6-3;
  • Anastasia Potapova (Rusia) – Lizette Cabrera (Australia) 5-7, 6-2, 6-2;
  • Anna Bondar (Ungaria) – Katerina Siniakova (Cehia/N.8) 7-5, 7-6 (8);
  • Madison Brengle (SUA) – Nao Hibino (Japonia) 7-6 (3), 7-6 (4);
  • Lesley Kerkhove Pattinama (Olanda) – Seone Mendez (Australia) 6-3, 6-4;
  • Simona Halep (România/N.2) – Destanee Aiava (Australia) 6-4, 6-2.