Monden > Actualitate > Sport > Simona Halep a fost umilită la Madrid! Cel mai slab rezultat al sportivei din ultimii 5 ani
Sport

Simona Halep a fost umilită la Madrid! Cel mai rezultat al sportivei din ultimii 5 ani

Simona Halep, sportiva cu care românii de pretutindeni se mândresc, trece prin momente foarte dificile. Ultimul său meci din cadrul Madrid Mutua Open 2021 a fost unul dezastruos, care s-a finalizat cu învingerea româncei noastre. Până nu demult reușea fără probleme să ajungă în finale, dar de data aceasta a fost răpusă de belgianca Elise Mertens.

Meciul a fost unul strâns, cu momente tensionate și numeroase break-uri. Primul set a fost unul destul de bun pentru ambele jucătoare, însă spre final Simona a reușit să câștige controlul. Astfel, scorul a fost de 6-4, în favoarea româncei.

Setul al doilea a fost la fel de tensionat, iar inițial victoria părea de partea belgiencei. Simona a reușit să recupereze pe parcurs și a terminat cu scorul de 4-3, iar șansele sale la victorie păreau aproape.

Elise Mertens a ripostat însă, iar meciul a devenit din nou în favoarea sa. După 7 break-uri și 52 de minute, scorul final a fost de 7-5, Simona fiind învinsă.

Ultimul set a fost cel decisiv și a avut un rezultat trist pentru românca noastră: 7-5, ceea ce înseamnă că Halep a fost învinsă de adversara sa.

După cele două ore și 35 de minute de meci, adversara Simonei a dat prima declarație:

„Sunt foarte fericită cu această performanţă, a fost o adevărată bătălie, sunt cu adevărat încântată. Trebuie să-mi revin acum, sunt foarte bucuroasă să fiu pentru prima oară în sferturi la Madrid. Nu am prea mult timp ca să sărbătoresc după acest succes, pentru că următorul meci e aproape.”

Simona Halep mai are o șansă la Italia Open

Chiar dacă înfrângerea de astăzi a fost una surprinzătoare, Simona Halep nu-și pierde încă speranța. Are șansa să dea tot ce are mai bun la turneul Italia Open, care va avea loc la Roma în perioada 10-17 mai.

În anul 2020 românca a avut parte de o evoluție uimitoare și a reușit să aducă acasă trofeul turneului, asta după ce în finală a jucat împotriva Karolinei Pliskova.