Home > Actualitate > Sport > Simona Halep a învins-o pe Marketa Vondrousova! Românca intră astăzi pe teren în sferturile turneului WTA
Sport

Simona Halep, locul 3 WTA, se află într-o formă de zile mari! Sportiva a stat timp de o lună în repaos din cauza unei accidentări la umăr, însă a reușit să facă un meci de excepție, obținând victoria în fața jucătoarei din Cehia, Marketa Vondrousova, în mai puțin de o oră. Scorul final al meciului din optimi a fost 6-1, 6-3, cehoaica neavând nici o șansă de break. După o așa victorie, româncă s-a calificat în sferturile turneului WTA din Stuttgart.

Așa cum ne-a obișnuit, Simona Halep a reușit să facă o figură extrem de frumoasă ieri, aducând victoria în mai puțin de o oră. Cu un serviciu la înălțime, românca a reușit să se califice în sferturi după 22 de lovituri câștigătoare. La finalul meciului, sportiva mărturisește că avea mari emoții din cauza accidentării din urmă cu o lună. Din fericire, Simona Halep nu a simțit dureri în timpul meciului și a reușit să joace o partidă de excepție, aproape fără greșeală, făcând din nou românii mândri de performanțele ei. Își făcea griji cu privire la scurta dificilă a cehoaicei, însă s-a impus încă din primul set, reușit să obțină de trei ori break.

”A fost un meci foarte bun, am jucat relaxată, motivată. Am simțit fiecare lovitură pe care am dat-o. Am servit foarte bine, nu puternic, dar plasat. Înainte de meci am avut ceva emoții, pentru că scurta ei este foarte dificilă. Mă bucur foarte mult că am reușit să câștig jocul”, a declarat Simona Halep după meciul din optimi.

Simona Halep intră astăzi din nou pe zgură! Românca joacă contra Ekaterinei Alexandrova

Sferturile turneului pe zgură WTA Stuttgart au loc astăzi, Simona Halep fiind din nou pe teren contra Ekaterinei Alexandrova. Partida dintre cele două este programată a treia de astăzi și va fi avea loc în jurul orei 19.30, ora României. Cele două sportive se întâlnesc pentru a patra oară pe teren, rusoaica reușind să se impună de două ori în fața româncei.

Simona Halep a întâlnit-o pentru prima dată pe teren pe Ekaterina Alexandrova în 2019, la Cincinnati, unde a reușit să se impună în fața rusoaicei cu scorul de 3-6, 7-5, 6-4. A doua întâlnire a fost în același an, însă de data aceasta cele două sportive s-au duelat la Beijing, unde Alexandrova s-a impus considerabil, obținând victorie cu 6-2, 6-3. A treia dispută a avut loc la începutul acestui an, în Australia, unde Simona Halep nu a reușit deloc să se impună în fața adversarei sale, pierzând ambele seturi cu 2-6, 1-6. Scorul întâlnirilor dintre cele două jucătoare profesioniste este de 2-1, iar astăzi românca are șansa să egaleze.