Home > Actualitate > Sport > Simona Halep, față în față cu un nou eșec dur. Sportiva și-a luat adio de la Indian Wells
Actualitate Sport

Simona Halep

Îndrăgita jucătoare de tenis română, Simona Halep, cap de serie numărul 24, a pierdut șansa la marele premiu de la Indian Wells. Sportiva a fost învinsă de poloneza Iga Swiatek, a patra favorită, cu 7-6 (6), 6-4.

Halep înregistrează o nouă înfrângere

Meciul a avut loc la finele acestei săptămâni și a fost programat în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Indian Wells din California. Turneul este dotat cu premii totale de 8.584.055 de dolari și reprezenta o mare șansă pentru ca Halep să ocupe un loc mai bun în clasamentul WTA.

Halep a ajuns la vârsta de 30 de ani și ocupă locul 26 WTA. Deși părea destul de bine pregătită, Simona Halep s-a înclinat după aproape două ore de joc, 1 h 49 de minute.

În primul set, Swiatek, în vârstă de 20 de ani, ocupanta locului 4 în clasamentul WTA a reuşit desprinderea la 4-2, Halep a câştigat apoi trei ghemuri la rând şi a servit pentru set. Cu toate acestea însă, poloneza și-a revenit foarte rapid și a dus jocul în tiebreak. Ulterior, Simona Halep a ratat două mingi de set la 6-4, pierzând primul act după patru puncte cedate la rând (6-8).

Pentru Simona Halep această înfrângere este o mare lovitură, mai ales că sportiva a fost campioană la Indian Wells în 2015. Aceasta a reuşit să conducă în actul al doilea cu 4-2, dar Swiatek a revenit formidabil şi a câştigat ultimele patru ghemuri ale setului şi meciul (4-6).

Fostul lider mondial a reușit să obțină mai multe puncte cu primul serviciu (61,2%), în timp ce Swiatek a fost mai bună cu al doilea serviciu (64,5%).

Reprezentanta României și cea a Poloniei sunt la egalitate, 2-2, în meciurile directe. Românca a învins în 2019, în optimi la Roland Garros, cu 6-1, 6-0, şi în 2021, în optimi la Australian Open, cu 3-6, 6-1, 6-4, iar Swiatek s-a impus în 2020, în optimi la Roland Garros, cu 6-1, 6-2.

Meciurile dintre cele două nu se termină aici. Halep şi Swiatek, campioane la Roland Garros în 2018 respectiv 2020, se vor întâlni şi luna viitoare în meciul din cadrul Billie Jean King Cup, la Radom (Polonia).

Simona Halep rămâne până acum cu 15 victorii în 2022 și 4 înfrângeri. Ea s-a ales cu un cec de 343.985 de dolari şi 390 de puncte WTA, iar luni va reveni în top 20 mondial.

În finală, Swiatek o va înfrunta pe câştigătoarea dintre spaniola Paula Badosa (a cincea favorită), campioana en titre, şi grecoaica Maria Sakkari (a şasea favorită). Swiatek are 19 victorii în acest an și nici măcar o înfrângere.