Home > Actualitate > Sport > Simona Halep s-a calificat în optimi la WTA Toronto
Actualitate Sport

Simona Halep s-a calificat în optimi la WTA Toronto

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a reușit o nouă performanță, după mai multe zile dificile. Sportiva s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Toronto, după ce a trecut în runda a doua de chinezoaica Shuai Zhang cu 6-4, 6-2.

Simona Halep a reușit calificarea în optimi la Toronto

Turneul este dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari. Simona Halep, sportiva în vârstă de 30 de ani și actual loc 15 WTA, cap de serie numărul 15, a avut nevoie de o oră și 11 minute pentru a obține victoria. Simona nu a părut obosită la începutul meciului și s-a desprins rapid de adversară, însă până la final a avut nevoie să îi țină piept.

Într-un meci cu destule greșeli de ambele părți, Halep a început foarte bine și a condus cu 3-0, dar apoi Zhang s-a apropiat la 3-2. După ce Halep și-a făcut serviciul (4-2), chinezoaica a reușit egalarea (4-4), însă Simona a gestionat bine finalul primului act și s-a impus cu 6-4, având însă nevoie de patru mingi de set pentru a tranșa disputa.

În setul secund, Halep a început cu break, apoi l-a confirmat (2-0), iar după ce Zhang a luat un prim ghem s-a desprins la 5-1, câștigând cu 6-2.

Se pare că Simona Halep are în prezent 4-2 în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 45 WTA), pe care a învins-o inclusiv anul acesta, în primul tur la Madrid, cu 6-2, 6-3. Primele victorii au venit în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1, și în 2019, în sferturi la Wimbledon, cu 7-6 (4), 6-1. Zhang a obținut ambele victorii în 2016, în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, și în optimi la Beijing, cu 6-0, 6-3.

Prin victoria aceasta, Simona Halep și-a asigurat un cec de 30.660 de dolari și 105 puncte WTA. În turul al treilea o va înfrunta pe câștigătoarea dintre estoniana Anett Kontaveit, a doua favorită, și elvețianca Jil Teichmann.

Zhang a mai jucat miercuri contra unei românce, la dublu, în optimi. Chinezoaica și australianca Storm Sanders, favoritele numărul patru au jucat contra cuplului româno-german Monica Niculescu/Vivian Heisen.

Halep a câștigat de două ori Openul Canadei, care se dispută alternativ la Montreal și Toronto, de fiecare dată impunându-se când competiția a avut loc la Montreal (2016, 2018). De asemenea, are și o finală jucată în Canada, în 2015, chiar la Toronto.