Home > Actualitate > Sport > Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Melbourne
Actualitate Sport

Simona Halep s-a calificat în semifinalele de la Melbourne

Simona Halep și-a revenit după un 2021 destul de greu și a început anul în forță. Jucătoarea de tenis Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului Melbourne Summer Set 1, după 6-2, 5-7, 6-4 cu elveţianca Viktorija Golubic. Aceasta este a treia victorie din an pentru Simona Halep.

Halep, tot mai aproape de marea victorie

Simona Halep a ajuns la frumoasa vârstă de 30 de ani și ocupă în prezent locul 20 în clasamentul WTA, însă obiectivul pentru 2022 este să ajungă înapoi măcar în top 10. Va fi mult de muncă pentru îndeplinirea unui astfel de vis, însă a început anul cum nu se poate mai bine, fiind a doua favorită, după ce a obţinut o victorie muncită, după două ore şi 35 de minute.

Primul set a fost unul în care primele cinci ghemuri au fost break-uri. Apoi, Simona Halep și-a intrat rapid în ritm și a făcut diferenţa cu două ghemuri de serviciu, graţie cărora a câştigat cu 6-2, în doar 26 de minute.

Simona Halep a început foarte bine inclusiv actul secund. Îndrăgita jucătoare de tenis a condus cu 2-0, 3-1 şi 4-2, însă a avut câteva ratări monumentale și a fost egalată rapid de adversară, cu scorul de 4-4 pe tabela de marcaj. Fostul lider mondial a reuşit un nou break şi a servit pentru meci la 5-4, dar a pierdut ultimele trei ghemuri şi setul (cu 5-7), însă tot s-a prezentat destul de bine, per total.

Primele patru ghemuri au însemnat tot atâtea break-uri, cu Halep la cârmă (1-0, 2-1). La scurt timp, după câteva încercări, Golubic, sportiva în vârstă de 29 ani și actual loc 43 WTA a condus cu 3-2 şi 4-3. Simona Halep a reuşit un break la 4-4, iar acesta a făcut diferenţa, câştigând cu 6-4, după ce a salvat două mingi de break.

Halep a încheiat cu 4 aşi şi nu mai puţin de 11 duble greşeli. De partea cealaltă, elveţianca a comis 7 duble greşeli, toate aducându-i un nou eșec.

Simona Halep și Golubic au mai avut și alte întâlniri. Halep a câştigat singurul său meci direct anterior cu Golubic, în 2018, în Fed Cup, cu 6-3, 1-6, 6-1. Halep şi-a asigurat un cec de 10.100 de dolari şi 110 puncte WTA, acestea fiind foarte utile în drumul său spre un loc mai bun în clasament.

În penultimul act la Melbourne, Halep o va înfrunta pe chinezoaica Qinwen Zheng. Sportiva are vârsta de 19 ani și ocupă locul 126 WTA. Ea a ajuns în ultimul act pentru că a câștigat cu 7-6 (1), 7-6 (6) în faţa croatei Ana Konjuh. Meciul se anunță unul destul de greu, însă dacă nu va avea probleme cu piciorul, Simona Halep are mari șanse la victorie.